pj20 2468 wyśw. 22-09-2020 15:39

Matematyka pytanie: suma i część wspólna

Mam następujący problem:

Mianowicie rozwiązując nierówności pod znakiem pierwiastka zawsze mam problem z ostateczną odpowiedzią. Jest przedział powiedzmy x należy [(-nieskończoność:2/3) u (2:8)] i <0:6>. Tu pojawia się problem, bo zawsze robię to jakoś na czuja, mógłby mi ktoś objaśnić z czego to wynika? biorę część wspólną wszystkich przedziałów?
matematyka pytanko suma część wspólna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 04-11-2020 16:31

Wykonanie sumy lub części wspólnej przedziałów uwarunkowane jest od spójnika jaki stoi między nimi ("i" odpowiada części wspólnej, "lub" sumie). Nie zawsze jednak ten spójnik jest jasno określony- bardzo często trzeba samemu wydedukować jaki on powinien być. Np. jeśli wypisujemy warunki do zadania z parametrem to zadajemy sobie pytanie: czy mają zajść wszystkie warunki jednocześnie (spójnik "i") czy którykolwiek z nich (spójnik "lub")? I odpowiedź zależy od rozpatrywanego problemu. Drugi przykład: jeśli wypisujemy rozwiązania jakiegoś równania to musimy je oddzielić spójnikiem "lub". Gdybyśmy połączyli je spójnikiem "i" to twierdzimy, że jedna wielkość może jednocześnie przyjąć kilka wartości- to tak jakbyś ważył jednocześnie 50 kg i 70 kg- niemożliwe. 
W opisanym przez Ciebie przypadku najpierw należy wykonać sumę- ponieważ jest kwadratowy nawias. Następnie część wspólną. Robiąc część wspólną kilku przedziałów, każdy z nich rysujesz na innej wysokości (rys.). Część wspólna jest tam gdzie są wszystkie nad sobą: