... 2065 wyśw. 24-09-2020 23:10

Pytanie o deltę: większa czy większa bądź równa?

.


Chciałem zapytać kiedy delta ma być większa lub równa zero a kiedy większa od zera. Chodzi mi głównie o rozpoznawanie tego po poleceniu. 

Wiem, że gdy mają być dwa róże rozwiązania to delta jest zawsze większa od zera.

Natomiast jak sprawa się ma dla polecenia: Dla jakich wartości parametru m różne rozwiązania x1,x2 spełniają (...)

oraz w poleceniu : Dla jakich wartości parametru m równanie ma dwa rozwiązania z czego (...)

oraz : Dla jakich wartości parametru m rozwiązania równania (...)


Funkcja kwadratowa Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 04-11-2020 16:31

Jeśli w treści zadania użyto słowa "różne" miejsca zerowe to sprawa jest pozamiatana: delta >0. 
Natomiast jeśli autor zadania nie użył słowa "różne" (czyli dopuszczamy równe) to należy sprawdzić czy warunki zadania dopuszczają równe miejsca zerowe. Często tak nie jest z różnych powodów, np. warunek zadania jasno wskazuje, że któryś z pierwiastków jest większy. Jeśli natomiast warunki zadania dopuszczają równe miejsca zerowe i brakuje słowa różne to delta jest >=0. 


Co ciekawe w przypadku, gdy autor zadania nie użył słowa "różne", ale warunki wykluczają ich równość to napisanie delta >=0 nie będzie błędem wpływającym na ostateczny wynik, ponieważ cóż z tego że warunek delty dopuścił równe miejsca zerowe, gdy pozostałe warunki wykluczą tą możliwość.