DoraExplora 826 wyśw. 28-09-2020 16:22

1 a,b,d,f oraz 3 / 72 Kurs maturalny rozszerzony

zad 1

  • a)√x+3 + √3x-2 = 7
  • b)x^2 - 5x +30 = 10√x^2-5x+6
  • d)√3x^2+2x-1 >=2x
  • f)√x-4+4√x-8 -√x-7+2√x-8 = 1

zad 3




Mi nie wiem czemu wiecznie coś nie do końca wychodzi :(
Matematyka matura praca domowa funkcje kwadratowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 04-11-2020 16:31

Wydaje mi się, że celem kursu nie jest rozwiązywanie za kogoś (prawie całego) zadania domowego natomiast postaram się nakierować cię na sposób rozwiązania każdego podpunktu.
Zad 1:
a) Zrób założenia, to co pod pierwiastkiem >=0, następnie podnieś obustronnie do kwadratu, pamiętaj! po lewej stronie zrobi ci się wzór skróconego mnożenia.
b) przedstaw lewą stronę jako x^2-5x+24+6, wtedy widać, że x^2-5x+6 powtarza się po obu stronach równania, tylko z lewej pod pierwiastkiem. Podstaw pod pierwiastek z x^2-5x+6 literkę ,,t'' (przy założeniu t>=0) oraz zastąp analogiczne wyrażenie po lewej stronie wyrazem t^2+24, po przeniesieniu na jedną stronę uzyskasz równanie kwadratowe. Pamiętaj aby uwzględnić założenia przy wyniku.
d) Zrób założenie, że to co pod pierwiastkiem większe bądź równe 0, następnie musisz rozpatrzyć dwa przypadki, jeden kiedy 2x<0 i drugi kiedy 2x jest większe od zera. (Dla jednego z tych przypadków wyjdzie ci zawsze prawda :))
f) Zadanie analogiczne do tego które było na kursie. Pod t podstawiasz pierwiastek z x-8 , przy założeniu t>=0, następnie zapisujesz t^2=x-8 czyli x=t^2+8, zamienne podstawiasz do całego równania (pamiętaj o założeniach przy odpowiedziach)

Zad 3.
Niestety, ale w tym zadaniu ci nie pomogę gdyś musiałbym rozwiązać wszystko na nowo, natomiast polecam ci obejrzenie ponownie zapisu z lekcji, gdyż praktycznie każdy podpunkt przedstawiał Pan Profesor na zajęciach, więc po przeanalizowaniu lekcji powinnaś/ieneś rozwiązać zadanie bez większych problemów.

Jeżeli masz jakieś bardziej konkretne pytania, dot. np. warunków do zadania, albo nie wychodzi ci wynik a wydaje ci się że wszystko jest okej, to wstaw zdjęcie rozwiązania a ja spróbuję znaleźć błąd.