Alex 693 wyśw. 10-10-2020 16:04

3.1/313 kurs maturalny fizyka

Uzupełnij Rysunek 1 o sile ciężkości kulki oraz sile naciągu z jaka nitka działa na kulkę w jej najniższym położeniu. Zachowaj odpowiednie proporcje pomiędzy długościami narysowanych wektorów. 

Dlaczego siła naciągu jest dłuższa od siły ciężkości? Czy wtedy kulka nie będzie miała siły wypadkowej, co oznacza ze powinna się poruszać nie tylko poziomo ale jeszcze pionowo w chwili swojego najniższego położenia? 
zadanie domowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Marcel 04-11-2020 16:31

Wydaje mi się że musimy jeszcze uwzględnić siłę naciągu nitki węglem jej punktu zaczepienia N’

Jest to wektor o tym samym kierunku ale przeciwnym zwrocie do N. Teoretycznie gdyby jego wartość była mniejsza niż N to siła wypadkowa jest równa 0, ale nie wiem czy przypadkiem wartości N i N’ nie musza być sobie równe.

Niech ekspert się jeszcze wypowie ;)


_pawko 04-11-2020 16:31

Siła naciągu nici musi być większa od siły ciężkości, żeby kulka poruszała się dalej w prawą stronę do swojego najwyższego położenia. Jest to ruch po części "okręgu", więc na kulkę musi działać jakaś siła dośrodkowa, w tym przypadku jest to (N - mg), przynajmniej tak mi się wydaje