... 1332 wyśw. 12-10-2020 18:04

Wzory Viete'a dla wielomianów.

Czy na maturze w zadaniach z wielomianów, gdzie polecenie dotyczy pierwiastków, możemy bez problemu używać gotowych wzorów viete'a, czy należy je pierw wyprowadzić wymnażając postać iloczynową wielomianu i przyrównując współczynniki przy ,,x''.?


Czy należy je pierw wyprowadzić wymnażając postać iloczynową wielomianu i przyrównując współczynniki przy ,,x''.?
Wzory Viete'a dla wielomianów matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
dp.1 04-11-2020 16:31

Jeśli pamiętasz to oczywiście możesz użyć wzorów Vietta! Lecz nie zapomnij napisać z czego one tak na prawdę wynikają ich założeń tj np

x1+x2+x3= -b/a

x1x2+x1x3+x2x3= c/a i tak dalej


... 04-11-2020 16:31

Okej, ale jesteś pewny, że nikt nie przyczepi się o to skąd pochodzą te wzory, tzn. wzory viete'a dla x1+x2 i dla x1*x2 są dużo bardziej powszechne od tych dla wielomianów i u mnie np. w szkole robiliśmy wszystko metodą porównywania współczynników, dlatego nie chciałbym aby mi na maturze ktoś nie dał za to punktów.


jarosinski 04-11-2020 16:31

Pytałem oficjalnie kiedyś CKE o stosowanie wzorów których nie ma w karcie wzorów. Oto odpowiedź (z pamięci): uczeń może zastosować dowolny wzór którego nie ma w karcie wzorów pod warunkiem, że napisze co to jest za wzór. Czyli chodzi zapewne o to, żeby pomóc nauczycielowi w poprawie. Zatem gdybym ja to robił, to napisałbym nazwę wzoru i jego pochodzenie. Czyli w tym przypadku napisałbym, że korzystam ze wzorów Viete'a dla wielomianu trzeciego stopnia które otrzymujemy z porównania postaci iloczynowej z postacią ogólną wielomianu.