Marcel 1538 wyśw. 13-10-2020 14:42

Matura 2018C.4.1 / 24

Rozważamy ruch skoczka spadochronowego w ziemskim polu grawitacyjnym. W chwili początkowej tego ruchu prędkość skoczka względem ziemi wynosi zero. Przez pewien krótki czas skoczek opada ruchem przyspieszonym bez otwartego spadochronu, a następnie go otwiera. Po otwarciu spadochronu prędkość skoczka zaczyna maleć i po pewnym czasie osiąga w przybliżeniu stałą wartość. Wartość tej granicznej prędkości zależy m.in. od średnicy spadochronu i masy skoczka wraz ze sprzętem. Przyjmij, że przyśpieszenie ziemskie w obszarze ruchu skoczka jest stałe i wynosi g=9,81 m/s^2 a skoczek opada pionowo i przy bezwietrznej pogodzie.

Na samym początku ruchu i przed otwarciem spadochronu wartość siły oporu powietrza działającej na skoczka.... a jednocześnie wartość jego przyśpieszenia...


Dlaczego przyśpieszenie się zmniejsza? O którym momencie ruchu mówimy dokładnie?
Zadanie maturalne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Czerwonaaa 04-11-2020 16:31

Przyspieszenie się zmniejsza po otwarciu spadochronu. Wyobraź sobie skoczka ze spadochronem- tuż po wyskoku spada bardzo szybko, jeszcze bez otwartego spadochronu (tak, jak z resztą w treści zadania). Po pewnym czasie otwiera spadochron, mija chwila zanim spadochron w pełni się „rozłoży”- wtedy prędkość maleje, a następnie skoczek osiąga stałą prędkość, gdy spadochron jest już rozwarty. 

Tak ja bym to interpretowała ;) 


ania 03-01-2021 10:32

Ale czy nie jest mowa w poleceniu właśnie o momencie przed rozłożeniem spadochronu? Oczywiście rozumiem, że przyspieszenie maleje po otwarciu spadochronu, ale przed cały czas chyba rośnie?