Użytkownik nieznany 717 wyśw. 19-10-2020 17:59

2010L.11 / s29 / zadania maturalne





trygonometria Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
dp.1 04-11-2020 16:31

Cięzko jest mi się rozczytać co kolwiek tam piszę, ale najłatwiejszym sposobem bynajmniej dla mnie jest napisanie i narysowanie wykresu funcji sinus w postaci podstawowej, gdzie wzór bedzie f(x)=a*sin(x), więc przekształcamy nasz wzór y=sinx tak aby otrzymać wykres z zadania, widać od razu, że jest rozciągnięty *2, więc pierwszym krokiem bedzie powinnowactwo OX gdzie k =2 , dodatkowo widać, że okres wynosi pi/2 (normalnie jest to pi) więc teraz kolej na powinowactwo OY o skali k=2, więc to nam zwęży wykres , i na koniec widać również, że trzeba zastosować symetrie OX .


Użytkownik nieznany 04-11-2020 16:31

1 dp.1 a jakbym juz rozwiązywał ,,normalnie" to jak mam wyliczyć c (choć widzę żę c=0) bo to co jest na nagraniu na ten  temat to nie rozumiem. 

2i skąd (tam na nagraniu z lekcji ) bierze się to że nawias=2kPI?????  


jarosinski 04-11-2020 16:31

Należy zrobić zadanie sposobem przedstawionym na lekcji. Współczynnik a wynosi: |a| = 2; okres wynosi Pi zatem |b| =2, współczynnik d = 0 (nie jest przesunięty wzdłuż osi y), zatem aktualnie mamy: y = 2 sin(2x+c), c wyliczymy podstawiając jakikolwiek punkt. W tym rozumowaniu przyjąłem dodatnie a oraz b- mogą być również ujemne (wtedy dostaniemy wizualnie inny wzór, ale będzie przedstawiał dokładnie ten sam wykres)


Użytkownik nieznany 04-11-2020 16:31

Dzięki!