ola 732 wyśw. 28-10-2020 20:42

Siła bezwładności i tarcie

Wózek o wysokości 45 cm i długości 1 m porusza się ze stałą prędkością 2 m/s. Na środku wózka leży klocek, który może się ślizgać po powierzchni wózka. Współczynnik tarcia klocka o wózek ma wartość równą 0,3. W pewnym momencie wózek uderza w przeszkodę i zatrzymuje się na niej.

1.      Oblicz wartość opóźnienia ruchu klocka oraz prędkość,

jaką uzyska on na brzegu wózka.

2.      Oblicz, w jakiej odległości od wózka upadnie klocek,

 jeżeli dociera on do brzegu wózka z prędkością 1 m/s.


Proszę o wytłumaczenie jak wyprowadzić wzór w pp. 1. I jak zabrać się do pp. 2?


fizyka dynamika opóźnienie tarcie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 04-11-2020 16:31

1. Opóźnienie klocka będzie wynikało z jego tarcia o powierzchnię wózka, a owo tarcie będzie siłą wypadkową. Możemy więc przyrównać siłę wypadkową do tarcia, które z kolei wyznaczamy jako iloczyn współczynnika tarcia i cięzaru klocka, a zatem Fwyp = T ---> ma = fmg i z tego wzoru wyznaczamy a, czyli opóźnienie. Prędkość na brzegu wózka wyznaczymy z równań kinematycznych na prędkość w ruchu jednostajnie opóźnionym, czyli vk = vo - at oraz s = vot - at^2/2.

2. Będzie to rzut poziomy z wysokości 45 cm, w którym początkowa prędkość klocka wynosi 1 m/s. Należy sobie ten ruch rozbić oczywiście na dwa ruchy - w kierunku poziomym (r. jednostajny) i w kierunku pionowym (r. jednostajnie przyspieszony) i dla obu zastosować równania kinematyczne na prędkość i drogę.