delta 761 wyśw. 02-11-2020 19:36

2018S1.3/25 kurs maturalny fizyka



Chciałabym tylko spytać czy wykres może tak wyglądać? W zadaniu trzeba było wykonać wykres drogi od czasu, gdy w pierwszych 5 s samochód przyspieszał ze stałym przyspieszeniem, a w następnych 5 sekundach hamował z tym samym przyspieszeniem. Nie mogę nigdzie znaleźć rozwiązania, więc wolę się upewnić :)


wykres droga czas Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-11-2020 11:57

W przypadkach gdy wykres sporządza się na podstawie czysto kinematycznych obliczeń, gdzie wiemy jakim rodzajem ruchu poruszało się ciało, to ów wykres należy narysować liną ciągłą (tu należałoby więc połączyć te wszystkie punkty w pewną krzywą). Przykładami takich zadań są te, w których treści pojawia się właśnie coś takiego jak w tym zadaniu, cytuję: "Pierwszy samochód ruszył i jadąc ze stałym przyspieszeniem, rozpędził się w czasie 2 s do prędkości o wartości 10 m/s. Następnie przez 6 s jechał ze stałą prędkością, a potem przez 2 s hamował ze stałym opóźnieniem, aż do zatrzymania się." W tego typu zadaniach wykresy rysujemy linią ciągłą.

Jeśli wykres sporządzamy na podstawie konkretnych punktów pomiarowych z jakiegoś doświadczenia (np. tabelka z kilkoma wynikami pomiarów), to wtedy na wykres nanosimy jedynie punkty pomiarowe i nie łączymy ich linią ciągłą (chyba, że jest to wyraźnie sprecyzowane w treści zadania). Przykładem takiego zadania jest np. zadanie 2016.1 (str. 30 w naszych książkach).


delta 05-11-2020 12:02

Rozumiem, ale chodzi mi o sam kształt wykresu. Jest poprawny? Dlatego nie połączyłam punktów.


s.gugula 06-11-2020 12:22

Tak, kształt wykresu jest jak najbardziej poprawny :)