delta 769 wyśw. 02-11-2020 19:44

2018.7.1 /26 kurs maturalny fizyka



Nie mam pojęcia jak się zabrać za to zadanie... Potrzebuję pomocy! Wiem, że na pewno jest to związane z pędem ale rozpisanie że 0+mv=mv i mv=mv nic mi nie daje... :(


deskorolka pęd Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-11-2020 11:35

Co do podpunktu pierwszego to odpowiedzi prezentują się kolejno: P (zgodnie z zasadą zachowania pędu, jest on taki sam przed i po odepchnięciu), F (masy obu chłopców są takie same, obaj oddziałują na siebie z taką samą siłą zgonie z III zasadą dynamiki, a zatem i ich pędy są takie same), F (energia kinetyczne chłopca w drugim przypadku będzie dwa razy mniejsza niż w przypadku odepchnięcia się od ściany, ponieważ odpychając się od ściany chłopiec przejmuje całą energię kinetyczną tego oddziaływania ze ścianą, a w drugim przypadku połowę tej energii przejmuje drugi z chłopców).

Ostatnie zdanie z pierwszego podpunktu jest kluczowe w rozwiązaniu podpunktu nr 2. Powiedziane jest, że w obu przypadkach wykonana została taka sama praca - a zatem w obu przypadkach uzyskana została taka sama energia kinetyczna (w pierwszym przypadku uzyskał ją jedynie chłopiec A, a w drugim została ona równo podzielona między chłopców A i B). A zatem Ek chłopca A w drugim przypadku to połowa jego energii w przypadku pierwszym. Możemy zatem zapisać: Ek2 = 0,5*Ek1 ---> mv^2/2 = 0,5*m*(4 m/s)^2/2 ---> v^2 = (4 m/s)^2/2 ---> v = 2,83 m/s


mm 18-05-2022 13:23

Jak można by obliczeniowo udowodnić pp. 3 w 2018.7.1?


s.gugula 18-05-2022 14:25

Hmm, zdanie trzecie w 2018.7.1 jest nieprawdziwe i w komentarzu, który zamieściłem powyżej rozpisałem to ze wzorów, więc w moim mniemaniu to jest już "obliczeniowe" wytłumaczenie tego zdania. Ale jeśli chodziło Ci o coś innego to daj znać :)