Oblicz prace sił zewnętrznych wykonaną nad gazem
Dzień dobry,
W odpowiedziach mamy napisane, że W=-p*deltaV=-p*(v2-v1). W treści mamy że cylinder zmienił położenie z 1 do 2, więc czemu licząc deltę objętości odejmujemy objętość2 od objętości1 ?
Tylko w takim razie właśnie jak odejmujemy V2-V1, to delta będzie ujemna bo V2<V1
deltaV może jak najbardziej przyjmować wartość ujemną. To jest uwzględnione we wzorze na pracę siły zewnętrznej: W = -p*deltaV. Ponadto deltaV to zawsze będzie objętość końcowa minus objętość początkowa. Czyli tu mamy W = -p*(V2 - V1). Ponieważ V1 > V2, to deltaV w tym przypadku jest mniejsza od zera. Minus, który z niej wynika znosi się z minusem, który stoi przed ciśnieniem w całym wzorze, a zatem praca sił zewnętrznych jest ostatecznie większa od zera (w odpowiedziach oba te minusy są już po prostu pominięte, być może troszkę czytelniejsze faktycznie byłoby napisanie ich obu i potem ich zniesienie).
Warto nawet sobie to po prostu zapamiętać, że gdy objętość się zmniejsza, to praca sił zewnętrznych jest dodatnia (a praca gazu ujemna, bo gaz niejako się kurczy) a gdy objętość się zwiększa, to praca sił zewnętrznych jest ujemna (a gazu dodatnia, bo gaz się "rozpycha"). Ale to wszystko wynika oczywiście również ze wzoru W = -p*deltaV (gdzie deltaV może być dodatnia lub ujemna).
Już rozumiem, dziękuję
deltaV to zmiana objętości, która nie może być wartością ujemną.
Objętość mogła się zmniejszyć lub zwiększyć o jakąś wartość (ale wciąż jest to wartość dodatnia).
Ja to rozumiem w ten sposób... Po za tym we wzorze na pracę gazu mamy już uwzględniony minus, który odnosi się właśnie do kierunku wektora tej pracy.