Grzegorz.p7 1270 wyśw. 12-11-2020 20:48

podwójna pochodna

oblicz podwójną pochodną


jak zrobić przykład e), f) oraz czy dobrze zrobiłem przykład d, i czy podwójna pochodna to pochodna z pochodnej?



podwójna pochodna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
beton 13-11-2020 22:01

Tak, zrobiłeś dobrze przykład d i tak "podwójna pochodna" czyli pochodna drugiego rzędu albo druga pochodna to pochodna z funkcji pochodnej, jeżeli chodzi o przykład e to 2 rzeczy: 1. Jest to pochodna z funkcji złożonej, czyli trzeb aużyc tzw. reguły łancuchowej (chain rule) i 2 to występuje tu pochodna funkcji trygonometrycznej, której nie ma chyba w podstawie. Nie trzeba się ich uczyć, można wywnioskować to z wykresu mając na uwadzę, że funkcja cosiunus w zerze zachowuje się jak funckja stała, i przez następne 2pi jest malejąca (czyli jej pochodna w zerze wynosi 0, a przez następne 2pi jest ujemne, co idealnie pasuje do funkcji -sin(x)) i analogicznie funkcja sin(x) w zerze zachowuje się jak funkcja liniowa o współczynniku 1, a później ... i tak wnioskujemy że pochodna jest cos(x). Mam nadzieję że pomogłem (: .


beton 13-11-2020 22:10

aha i jeszcze współczynnik f) tutaj trzeba po prostu użyc wzoru na pochodną ilorazu, i zrobić to później drugi raz, sporo liczenia, wychodzi (12x^2 + 4)/((x^2 - 1)^3)


Grzegorz.p7 14-11-2020 00:43

dzięki bardzo, podpunkt f jednak umiałem ale przez te duże liczby myślałem ze moze jakis inny sposób jest, a co do przykładu z cos byłem sam zdziwiony, że coś takiego mam do rozwiązania na poziomie szkoły średniej, jeszcze raz wielkie dzięki