Xvenusssx 853 wyśw. 16-11-2020 15:44

2019.8/37 Kurs maturalny




Czemu to zaznaczone wyrażenie z założenia jest większe bądź równe 0? Ja bym dała po prostu większe od zera, bo x i y są większe od zera i nie są równe sobie. Ktoś może mi to wytłumaczyć?


Matematyka kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 16-11-2020 20:08
masz rację powinno być > w tym zadaniu, zamiast większe bądź równe, ale pewnie tutaj tak zostało zapisane bo chodziło Panu Jarosińskiemu, ogólnie że kwadrat sumy jest liczbą nieujemną

jarosinski 16-11-2020 22:29

Tak, powinno być >0 (na pozostałych kursach już tak mówiłem).

Ale co ciekawe zapisanie >=0 akurat tutaj nie byłoby potraktowane jako błąd. Każde dodatnie wyrażenie jest też nieujemne. Co więcej zapisanie tego w ten sposób powoduje, że mogę (bezbłędnie) udowodnić tezę. 

Niemniej jednak w innym zadaniu nie musiałoby już być tak wesoło... 

Także dziękuję za zwrócenie uwagi :)


Xvenusssx 17-11-2020 22:12

Mam jeszcze pytanie odnośnie odpowiedzi w książce. W części 1 w przykładzie "b", dlaczego w dowodzie jest "oraz liczby dodatniej (2)"? Czemu nie liczby dodatniej (1), skoro na koniec wychodzi nierówność z końcówką +1,  a nie +2? I jeszcze jedno pytanie odnośnie przykładu "h". Dlaczego suma kwadratów dwóch liczb nieujemnych oraz dodatniej (1) jest nieujemna? Skoro np. 0+0+1 jest dodatnie a nie nieujemne?


jarosinski 17-11-2020 23:13

b) masz rację, tam jest po prostu literówka

h) tak jest dodatnia, ale w zadaniu proszą o udowodnienie, że jest nieujemna. Zatem korzystamy z faktu, że każda liczba dodatnia jest nieujemna- wszystko jest OK. 


Xvenusssx 18-11-2020 01:21

Okej, dziękuję bardzo :)