delta 845 wyśw. 18-11-2020 18:43

ZZ.28.2 Kurs maturalny fizyka

Uczniowie wykonali doświadczenie polegające na wyznaczeniu wartości przyspieszenia ziemskiego, wykorzystując do tego celu szpitalny zestaw do podawania kroplówek. Zestaw zawierał: plastikowy worek z wodnym roztworem soli, kroplomierz (czyli zawór pozwalający precyzyjnie odmierzać ilość wypływającej cieczy), statyw (patrz rysunek).

Worek z cieczą o objętości 0,5 l mocowali na różnych wysokościach i mierzyli z dokładnością do 5 mm odległość h, jaką przebywały spadające krople. Zawór ustawili w taki sposób, że krople spadały ze stałą częstotliwością dopasowaną tak, że gdy jedna kropla upadała na podłogę, druga opuszczała wylot rurki. Czas spadania kropel t mierzyli za pomocą stopera. Dane pomiarowe zamieścili w tabeli. Niepewność pomiaru kwadratu czasu przyjęli 0,02 s2 .
h (cm)
100100
100
130
130
130
150
180
180
180
190
190
190
t (s)
0,46
0,47
0,45
0,50
0,51
0,52
0,55
0,61
0,61
0,61
0,62
0,62
0,61
Zaproponuj metodę pozwalającą na obliczenie, na podstawie otrzymanego wykresu, wartość przyspieszenia ziemskiego oraz oblicz tę wartość.

Mam pytanie odnośnie sposobu rozwiązania tego podpunktu. Ja zrobiłam to tak, że po prostu skorzystałam ze wzoru h=gt^2/2 => g=2h/t^2
Natomiast w sposobach rozwiązywania widzę, że punkt dostaje się za  "Obliczenie wartości przyspieszenia ziemskiego, jako podwojonego tangensa kąta nachylenia prostej do osi t2  "  

Przyznam, że liczenie tego przez współczynnik kierunkowy nie jest dla mnie zbyt naturalne i oczywiste, więc chciałabym się upewnić czy powinnam przestawić swój tok myślenia... 


doświadczenie przyspieszenie ziemskie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 19-11-2020 11:25

Twoje rozumowanie jest jak najbardziej ok - ten tangens kąta, o którym piszą (a jest to de facto po prostu współczynnik kierunkowy funkcji h(t^2), czyli g/2) i tak trzeba w jakiś sposób obliczyć, a robi się to właśnie korzystając z tego wzoru, który użyłaś. Pozostaje jeszcze kwestia tego, które punkty wybrać do obliczenia, bo w zależności od wyboru wyniki mogą wyjść troszkę różne, ale to normalne w tego typu zadaniach, więc jest to jak najbardziej ok. Można byłoby ewentualnie zaznaczyć, że skoro h = gt^2/2, to współczynnikiem kierunkowym jest po prostu g/2 (bo skoro w poleceniu jest, że mamy skorzystać z wykresu, to warto byłoby się do niego jakoś odnieść), ale nawet bez tego byłoby ok.


delta 27-11-2020 21:18

Super, dziękuję za pomoc :)