... 1164 wyśw. 18-11-2020 21:17

2019.8 Zadania Maturalne rozszerzone


Rozwiązałem to zadanie wykorzystując do tego średnie. 
Czy taki sposób rozwiązania i opisania tego zadania jest w 100% poprawny, czy nie zabrakło mi jakiegoś opisu, czy nie pominąłem czegoś? 
Sprawdziłem w kryteriach do tego zadania różne sposoby i jest tam prawie, że identyczny natomiast bardzo dużo w nim jest pisania i chciałbym wiedzieć czy taki opis jest wystarczający czy coś powinienem dodać.
Proszę o odpowiedź jeżeli ktoś jest na 100% pewny.




Zadania maturalne zadania na dowodzenie nierówności Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
wilku 19-11-2020 16:04

Skąd bierze się 1)Wykażę, że?


... 19-11-2020 17:01

Nie rozumiem kompletnie twojego pytania.
Pisząc to chcę pokazać, etapy moje rozwiązywania, czyli na początku wykażę że y/x>y+a/x+a ponieważ dalej to kontynuuje moje rozwiązanie.


wilku 19-11-2020 20:04

Tak ale dlaczego wykazujesz, że y/x > y+a/x+a?


... 20-11-2020 15:47

Chcę pokazać, że jeżeli liczba y/x jest większą liczbą niż y+a/x+a to jeżeli suma liczby x+a/y+a i liczby y+a/x+a jest niemniejsza niż 2 to oczywistością jest że jeżeli zastąpimy liczbę y+a/x+a liczbą większą od niej ( nawet minimalnie) to uzyskamy liczbę większą od 2.


jarosinski 23-11-2020 21:45

Dokładnie takie rozwiązanie miałem na myśli mówiąc na zajęciach, że można to wykonać z nierówności pomiędzy średnimi (a dokładnie z twierdzenia: "suma liczby dodatniej i jej odwrotności jest większa bądź równa 2"). W tym zadaniu dostałbyś maksymalną ilość punktów. Jedynie z kosmetycznych poprawek brakuje mi w 1) informacji że przekształcasz równoważnie nierówności.