delta 597 wyśw. 27-11-2020 14:58

1.1/327 kurs maturalny fizyka

Pewien chłopiec zrzucał na ziemię z okna swojego mieszkania dwie identyczne kulki, jedna za drugą, w odstępie czasowym równym 1s. Pomiń opory ruchu.
Kulka wypuszczona jako pierwsza poruszała się względem drugiej kulki ruchem...


Mam pytanie, ponieważ niedawno robiłam podobne zadanie ze zbioru z nowej ery i nie rozumiem skoro poruszają się względem siebie ruchem jednostajnym to jak odległość między nimi rośnie? Nie umiem sobie tego wyobrazić. Jest jakiś obliczeniowy sposób, żeby to udowodnić?


kulki Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 29-11-2020 19:56

Skoro jedna porusza się względem drugim ruchem jednostajnym, to znaczy, że porusza się względem niej ze stałą prędkością. No a skoro prędkość jest stała w czasie, to znaczy, że odległość między kulkami zmienia się w taki sam sposób jak droga przebyta w ruchu jednostajnym, czyli s = v*t (a więc oczywiście rośnie).

Można to jak najbardziej potwierdzić obliczeniowo, np. niech s1 będzie drogą przebytą przez pierwszą kulkę, a s2 droga przebytą przez kulkę drugą. Obie poruszają się ruchem jednostajnie przyspieszonym, a więc w ogólnie stosujemy wzór: s = gt^2/2. Zauważmy, że po pierwszej sekundzie (za t wstawiam 1): s1 = g/2, s2 = 0 (kulka druga jest dopiero wypuszczona), a zatem odległość między kulkami to g/2. Np. po dwóch sekundach (t = 2): s1 = 2g, s2 = g/2. Odległość: 3g/2. Po np. trzech sekundach: s1 = 9g/2, s2 = 2g. Odległość: 5g/2. Jak widać odległość między kulkami była kolejno równa: g/2, 3g/2, 5g/2, ... A zatem faktycznie rośnie ona liniowo z czasem.