Julia 680 wyśw. 29-11-2020 21:48

5/325 Kurs maturalny fizyka




5.1 Na jakiej podstawie można stwierdzić, kiedy ciepło jest pobierane a kiedy oddawane?

5.2 Czy należy coś obliczyć do wykonania tego wykresu? żeby wiedzieć np że ciśnienie w punkcie 4 jest większe niż w punkcie 2?

5.3  2.)skąd wiemy, że zmiana energii wewnętrznej po wykonaniu całego cyklu jest równa zero?

3)Jak wyznaczyć te energię wewnętrzną w punkcie 2 i w punkcie 4? Na jakiej podstawie można stwierdzić,  w którym punkcie jest większa czy mniejsza ?




fizyka termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-12-2020 12:56

5.1 - w przypadku przemian izochorycznych można to stwierdzić patrząc czy temperatura wzrosła czy zmalała (bo Q = n*Cv*deltaT), jeśli temperatura wzrosła, to ciepło było pobierane. To jak zmieniła się temperatura można stwierdzić z kolei na podstawie równania Clapeyrona: pV/T = const, ponadto jeśli na dodatek V = const (bo mówimy teraz o przemianach izobarycznych), to p/T = const. A więc tam gdzie ciśnienie wzrosło, wzrosła też temperatura i ciepło było pobierane (przemiana 2-3), a tam gdzie ciśnienie zmalało, zmalała też temperatura i ciepło było oddawane (4-1). Dla przemian izotermicznych można to wywnioskować z I zasady termodynamiki, czyli deltaU = Q + W, bo w przypadku przemian izotermicznych deltaU = 0. W przemianie 3-4 praca sił zewnętrznych jest ujemna (bo gaz zwiększa objętość), więc ciepło jest pobierane, w przemianie 1-2 jest na odwrót (W dodatnie, Q ujemne).

5.2 - nie trzeba, wystarczy "odczytać" z wykresu, że punkt 4 leży wyżej niż punkt 2.

5.3 2) Energia wewnętrzna jest wprost proporcjonalna do temperatury w danym punkcie, a zatem skoro cały cykl wraca do tego samego punktu, to energia wewnętrzna ostatecznie się nie zmienia, stąd deltaU = 0.

3) Trzeba stwierdzić jaka jest w tych punktach temperatura. Można to zrobić ponownie z użyciem równania Clapeyrona: pV/T = const => T= pV/const, a zatem dla punktu, dla którego iloczyn p*V jest większy, to w tym punkcie temperatura jest większa, a co za tym idzie większa jest również energia wewnętrzna. Ewidentnie z wykresu widać, że p*V jest większe w punkcie 4.