Grzegorz.p7 680 wyśw. 06-12-2020 15:07

zad 499/91, Kiełbasa I

Wyznacz te wartośći parametru m, dla których dziedziną funkcji f(x) = pierwiastek z log(x^2 + 4x + k) jest zbiór liczb rzeczywistych


Mogłby mi ktoś rozpisać to zadanie z dokladnym wyjaśnieniem? Robie to zadanie ale wychodzi mi zly przedział.

To co pod pierwiastkiem powinno byc nieujemne i (x^2+4x + k) > 0 z jednocześnie delta mniejsza od zera?


logarytmy Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 06-12-2020 15:36



Grzegorz.p7 06-12-2020 23:05

Mam do ciebie pytanie bo nie mogę sobie tego zobrazować, pierw dajemy warunek np że, jest to większe od zera, a potem liczymy delte, i zapominamy o warunku, że ma być to większe od zera? czy jak to działa, nie mogę tego właśnie zrozumieć



robertkubica 07-12-2020 22:33

Jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie, z dziedziny log otrzymujemy, że takie równanie kwadratowe > 0. Takie równanie możemy sobie zobrazować jako zwykła funkcja f(x). Z treści zadania masz dane że dziedzina x musi być R. Więc nie interesuje cię czy w tej nierówności jest jakiś przedział, itp, masz obliczyć kiedy ta funkcja ZAWSZE będzie większa od 0 (dla danego parametru) <=> delta<0, bo a>0. Daj znać czy o to ci chodziło.