delta 586 wyśw. 07-12-2020 18:16

ZZ 96.2/87 Kurs maturalny fizyka




1)Nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi, ale ja zrobiłam to tak, że w 96.2 Narysowałam wektor Fc w dół, który równoważy się z siłą napięcia powierzchniowego(?) w górę i z tego wyliczyłam w podpunkcie 3 ten współczynnik, jednak wyszedł inny niż 0.07N/m (u mnie 0.0062) Jako F podstawiłam siłę ciężkości jednej kropli a jako l 2*pi*R, czyli 1,8mm. Coś chyba robię nie tak...
2)W podpunkcie 1 prawidłowa odpowiedź to A?


kropla Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-12-2020 11:30

Prawidłowa odpowiedź do podpunktu 1 to w istocie A.

Co do pp 2 to Twoje rozumowanie jest jak najbardziej ok (siła ciężkości i napięcia powierzchniowego się równoważą) i obliczenie też jest ok, tylko, że wygląda na to, że podstawiony przez Ciebie promień jest nieco zbyt mały - może się to brać z tego, że autorzy sugerują, że można skorzystać z linijki w tym zadaniu (trochę dziwna rzecz szczerze mówiąc), a rysunek w naszej książce może nie być w dobrej skali - ale zawsze można skorzystać z proporcji i tak jest to zrobione w sugerowanych odpowiedziach. Odpowiedzi można znaleźć w tym pdfie CKE (jest to zbiór zadań oznaczonych u nas jako ZZ): https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Fizyka.pdf

Odpowiedź rozbudowana jest na str. 272, a taka zwięzła na str. 381.

Wrzucę tak poza tym ten wzór na naszą grupę, tak żeby każdy miał do niego łatwy dostęp (jest on również dostępny na stronie CKE, do której to stronki podałem powyżej linka).


delta 10-12-2020 17:23

O super, właśnie ciągle mi się wyświetlał ten pdf, ale nie wiedziałam, że są w nim odpowiedzi, dziękuję : )