ola 752 wyśw. 09-12-2020 20:09

Równa pochyła

Kulka staczająca się bez poślizgu z równi pochyłej o kącie nachylenia 30 0 , uderza w płaszczyznę poziomą i podskakuje na wysokość h=12,5 cm. Zaniedbując tarcie i zakładając, że zderzenie jest doskonale sprężyste znaleźć drogę, jaką przebędzie kulka wzdłuż równi pochyłej.


Czy mogę to rozwiązać z energii? Jeśli tak to czy na dole kulka będzie miała energię kinetyczną i kinetyczną ruchu obrotowego czy jeszcze potencjalną? Bo w końcu podskakuje


fizyka bryła sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 11-12-2020 00:24

Jak najbardziej należy tu skorzystać z zasady zachowania energii, natomiast nie jestem pewien czy do końca rozumiem treść. Zakładam, że chodzi o to, że najpierw kulka się stacza z równi i na samym jej dole w coś uderza, w wyniku czego podskakuje pionowo w górę na wysokość h ciągle się obracając, a naszym zadaniem jest obliczenie drogi jaką musiała ona przebyć po równi. Jeśli w istocie tak jest, to wówczas energia początkowa to tylko energia potencjalna: E1 = mgh1, gdzie h1 to początkowa wysokość kulki nad ziemią, gdy jest ona jeszcze na równi - tak naprawdę to właśnie h1 będziemy chcieli obliczyć, bo znając h1 i kąt nachylenia równi łatwo znajdziemy drogę pokonaną na równi. Na dole kulka ma energię kinetyczną ruchu postępowego i obrotowego, potencjalna jest zerowa (bo jest na samym dole). A po wyskoku ma energię kinetyczną ruchu obrotowego (zakładając, że ciągle się kręci) i energię potencjalną. Czyli od momentu "wybicia" się do momentu osiągnięcia wysokości h, energia kinetyczna ruchu postępowego którą kulka miała na dole równi jest zamieniana na wzrost energii potencjalnej.