pj20 1127 wyśw. 10-12-2020 12:16

8.23 Kłaczkow

W trójkącie ABC  poprowadzono prostą MN  równoległą do prostej AB  tak, że M  należy do AC N  należy do BC  oraz |MN | = |AM |+ |BN | . Oblicz |MN | , jeśli |AB | = c , a miary kątów trójkąta przy boku AB  wynoszą α  oraz β .


Hej. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to zadanie? Nie chodzi mi o samo rozpisanie, tylko wytłumaczenie ponieważ tego nie rozumiem.


planimetria Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
niewiadoma 11-12-2020 10:19


1) tw. sinusów z trójkąta ABC (między bokami a, c oraz sinusami odpowiednich kątów) - dostaniesz z tej zależności bok a
2) tw. sinusów z trójkąta ABC - (między bokami b, c oraz sinusami odpowiednich kątów) - dostaniesz z tej zależności bok b
3) zauważasz, że trójkąty MNC (tu na kartce mam zapis błędny NNC :), powinno być MNC) oraz ABC są podobne - cecha kkk - to pozwala wyznaczyć skalę podobieństwa k w zależności od boków, potem w zależności od obwodów, w obwodzie trójkąta MNC musisz coś zauważyć z rysunku
4) przyrównujesz obie skale do siebie, wychodzi ci zależność, z której możesz wyznaczyć x, czyli u mnie |MN|, później wystarczy tylko podstawić do wzoru a i b wyliczone w punkcie 1 i 2. Na koniec upraszczasz