Vapid 591 wyśw. 11-12-2020 15:09

2002S.5 Kurs maturalny fizyka



Dzień dobry, przychodzę z prośbą o wytłumaczenie podpunktu 5. odnośnie wartości przyrostu prędkości liniowej, prawidłowa odpowiedź to 2.47 m/s, punktowane są według klucza odpowiedzi takie zagadnienia jak graficzne przedstawienie, obliczenie z twierdzenia sinusów, jednak w żadnym stopniu nie rozumiem tego.

Pozdrawiam!


Przyrost prędkości Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 13-12-2020 20:23

Ja zrobiłbym to akurat z twierdzenia cosinusów - na rysunku poniżej zamieszczam przykładowe rozwiązanie. Czerwone punkty to samochód w dwóch różnych położeniach, początkowym i końcowym.



Vapid 14-12-2020 13:19

Mam rozumieć, że nie ma już tego w podstawie programowej?/ pytam, bo pierwszy raz słyszę o tym twierdzeniu


s.gugula 15-12-2020 14:45

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy twierdzenie cosinusów lub sinusów mieści się w granicach podstawy programowej fizyki rozszerzonej, bo zwyczajnie nie jest to tam jednoznacznie ujęte. Jednakże, omawiane zadanie pochodzi z dość starej matury, kiedy wyglądała ona jeszcze zupełnie inaczej i w ostatnich co najmniej kilkunastu latach nie spotkałem się szczerze mówiąc z koniecznością jego użycia, więc można raczej dość bezpiecznie założyć, że nie spotkamy się z nim już na maturze w obecnej formule (natomiast w programie matury z matematyki na poziomie rozszerzonym oba te twierdzenia jak najbardziej się znajdują i pojawiają się zresztą dość często na maturze).