Użytkownik nieznany 922 wyśw. Edytuj 16-12-2020 17:32

Wykorzystywanie twierdzeń w zadaniach na maturze.

Moje pytanie dotyczy wykorzystywania twierdzeń na maturze. Pan Jarosiński wielokrotnie na kursie mówił, że na maturze nie mamy obowiązku dowodzenia twierdzeń z których korzystamy a jedynie napisanie ich. Natomiast moje pytanie dotyczy tego jak zapisać część twierdzeń (tak aby było wystarczające).

I moje pytania brzmią: 

1) Czy wykorzystując twierdzenie/ wzór z karty wzorów (twierdzenia te oznaczyłem KW) mogę używać ich bez żadnych problemów to znaczy mogę z automatu pisać dane własności ( nie pisząc np. że dane równanie wziąłem z twierdzenia o stycznej? Czy mimo wszystko powinienem to nakreślić?)

2) Czy wykorzystując dane twierdzenie w zadaniu wystarczy napisać to co zapisałem w rubryce : OPCJA 1 czy należy dodać do tego np. rysunek tak jak jest w opcji 2.

3) Czy jeżeli wystarczająca jest opcja 1 to czy wszystkie zdania które zapisałem w tejże rubryce są poprawnie zapisane i zapisanie ich na maturze byłoby wystarczającym powodem do skorzystania z tego twierdzenia.

Bardzo proszę o poprawki danych opcji jeżeli takowe są potrzebne, bardzo mi zależy aby nie stracić na maturze w głupi sposób przez lenistwo punktu.




Planimetria twierdzenia wykorzystanie twierdzeń na maturze Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 16-12-2020 23:16

Odpowiedzi:

1) powinieneś to nakreślić. Wystarczy krótko, np. "z tw. o stycznej:"

2) wystarczy nakreślić z jakiego twierdzenia korzystasz

3) są poprawne i wystarczające

To wszystko należy zrobić tak, żeby było oczywiste z jakiego twierdzenia korzystasz. Ale z drugiej strony pisanie epopei na ten temat nie jest potrzebne. 

Co do twierdzenia 12: "Jeżeli kąt wpisany oparty jest na x-tej częśći okregu to jego miara wynosi x*180 stopni".