... 673 wyśw. 19-12-2020 22:53

Interpretacja polecenia w zadaniach z ciągami.

Mam wątpliwości co do interpretacji polecenia w zadaniach z ciągami.



O ile takie polecenia są jasne:

Liczby x,y,z tworzą w podanej kolejności rosnący ciąg....

O tyle w poleceniach tego typu mam wątpliwości: 

1 )Ciąg (9,x,19) jest arytmetyczny, a ciąg (x,42,y,z) jest geometryczny. Oblicz x, y oraz z. 

W tym poleceniu (9,x,19) oraz (x,42,y,z) interpretuję jako kolejne wyrazy prawda?


2) Liczby 2,−1,−4 są trzema początkowymi wyrazami ciągu arytmetycznego (an) określonego dla liczb naturalnych n≥1. Wzór ogólny tego ciągu ma postać

W tym poleceniu liczby 2,-1,-4 są już ułożone w kolejności tak mam to rozumieć? Ponieważ w przeciwnym razie musiałbym w tym zadaniu rozpatrzyć drugi przypadek (jest to polecenie z matury 2014).


3) Trzy wyrazy (x ; y ; 16) tworzą rosnący ciąg geometryczny. Podaj wyrazy tego ciągu, jeśli ich suma wynosi 28.

W tym poleceniu mam założyć że x,y,16 są w ułożone już w kolejności prawda? Bo inaczej musiałbym tutaj 3 przypadki rozpatrywać.

4) Trzy liczby a,b,c tworzą ciąg arytmetyczny...
Czy mam interpretować to jako trzy kolejne? Czy powinno być to napsiane?


interpretacja polecenia ciagi Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 20-12-2020 22:28

W przypadkach 1 oraz 3 masz napisany ten ciąg (są nawiasy) a to znaczy, że kolejność jest ustalona. 

W przypadku 2 mogłoby być minimalnie lepiej doprecyzowane, ale należy rozumieć je jako trzy kolejne.

 W przypadku 4 masz rację, że powinno być napisane "Trzy liczby a,b,c w podanej kolejności tworzą ciąg arytmetyczny...".



... 20-12-2020 22:50

Dziękuję za odpowiedź, mógłby Pan zajrzeć jeszcze na ten post? https://szkolamaturzystow.pl/wpis/1608409928-zad-6-str-118


jarosinski 21-12-2020 12:02

W kluczu jest podana informacja o odrzuceniu jednego z rozwiązań, proszę dokładnie przeczytać :)