Marcel 702 wyśw. 04-01-2021 13:34

8.1/335 Kurs maturalny fizyka

.


Dlaczego siły mają właśnie te zwroty? Z których reguł wyznaczania wektorów należy tutaj skorzystać?

Kompletnie gubię się w tych zasadach, a w tym konkretnym zadaniu usilnie zwroty wektorów wychodzą mi odwrotnie niż w odpowiedziach.

Należy tutaj zastosować regułę śruby prawoskrętnej?


kurs z fizyki zadanie domowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-01-2021 21:22

Do wyznaczenia siły Lorentza stosujemy regułę śruby prawoskrętnej - stosujemy ją zawsze, gdy mamy jakąś wielkość, która wyraża się przez iloczyn wektorowy (siła Lorentza, siła elektrodynamiczna, moment siły, moment pędu). Tu można znaleźć takie bardziej obrazowe jej przedstawienie: http://www.fizykon.org/wlk_podstawowe/regula_sruby_prawoskretnej.htm

Przy czym z elektronem trzeba uważać, bo jego ładunek jest ujemny, więc trzeba wziąć zwrot przeciwny do tego,  który wyjdzie nam z tej reguły (dla protonu zostawia się np. tak jak jest, bo jego ładunek jest dodatni)!

Jeśli chodzi o siłę elektryczną , to tu nie stosujemy żadnej "reguły", tylko definicję natężenia pola elektrycznego: E = F/q, a stąd wynika, że F = qE. Ponieważ ładunek elektronu jest ujemny, to q ma znak minus, a stąd wynika, że siła F ma zwrot przeciwny do wektora E. Być może ten ujemny ładunek był tym elementem, który Ci psuł to zadanie.

Jeśli chodzi o reguły, to jest jeszcze reguła prawej dłoni - ale ją stosujemy do wyznaczania zwrotu wektora indukcji magnetycznej znając kierunek natężenia prądu w jakimś przewodniku/obwodzie.


Marcel 06-01-2021 12:37

No tak, zapomniałem uwzględnić ładunku ujemnego, dlatego wychodziły mi przeciwne zwroty.

Teraz wszystko jasne, dzięki!