castiel 551 wyśw. 05-01-2021 13:27

7/329 Kurs maturalny fizyka

Płaski kondensator próżniowy podłączono do źródła stałego napięcia, następnie do środka kondensatora wprowadzono odizolowany metalowy bloczek, który całą swoja powierzchnią stykał się z jedną z okładek. Szerokość bloczka była równa jednej trzeciej odległości pomiędzy okładkami kondensatora.


Mam problem z tym zadaniem, nie wiem jak wyznaczyć te wartości po umieszczeniu w nim metalowego bloczka, a odpowiedzi z tyłu nie pomagają mi tego zrozumieć ;(


matura zbiór zadań Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 05-01-2021 22:31

Umieszczenie tego bloczka sprawia, że tak naprawdę dalej mamy kondensator, tyle, że jego szerokość d (odległość między okładkami) jest teraz mniejsza o 1/3. Ponieważ całość była nadal podłączona do źródła stałego napięcia, to napięcie U pozostało bez zmian. Na tej podstawie można już wywnioskować pozostałe wyniki, wiedząc, że natężenie pola elektrycznego wewnątrz kondensatora to E = U/d, z kolei pojemność można obliczyć korzystając z dwóch wzorów: C = EoEr*S/d oraz C = Q/U (Q to ładunek). Energia kondensatora to z kolei W = (1/2)*Q*U. W razie problemów dawaj znać.