ŚredniozaawansowanyMatematyk :D 539 wyśw. 10-01-2021 22:51

2.1/327




Muszę dopytać o jedną rzecz, bo całkowicie nie jestem w stanie jej zrozumieć, mam okropny problem z tymi tabelkami...

Zmiana energii wewnętrznej dzieje się wtedy, kiedy rośnie temperatura. Praca gazu zwiększa się, gdy zwiększa się objętość. A kiedy gaz pobiera a kiedy oddaje ciepło do otoczenia? Całą tabelkę mam dobrze prócz środkowej części, kompletnie nie rozumiem co tam ma się do czego. Mógłby proszę ktoś to wyjaśnić?


Fizyka termodynamika tabelka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 12-01-2021 08:45

Twoje rozumowanie odnośnie energii wewnętrznej i pracy jest bardzo dobre - trzeba po prostu patrzeć w przypadku tych wielkości kolejno na zmianę temperatury i zmianę objętości gazu. Jeśli chodzi o ciepło, to można zasadniczo korzystać z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest I zasada termodynamiki: deltaT = Q + W (przypominam, że w tym wzorze W to praca sił zewnętrznych, czyli praca gazu z minusem) - znając deltaT i W można stwierdzić jakie jest Q. Drugi sposób, nieco bardziej bezpośredni, to wykorzystanie wzorów na ciepło w przemianie izochorycznej: Q = n*cv*deltaT lub izobarycznej: Q = n*cp*deltaT. W obu przypadkach jeśli temperatura rośnie, to zgodnie z nimi gaz pobiera ciepło, jeśli temperatura maleje, to gaz ciepło oddaje. Stosujemy te wzory oczywiście dla tych konkretnych rodzajów przemian. Dla przemiany izotermicznej temperatura się nie zmienia, ale żaden z tych wzorów nie ma zastosowania, wtedy najłatwiej jest skorzystać ze wspomnianej już wcześniej I zasady termodynamiki (deltaT = 0 i zostaje równanie 0 = Q + W).