Grzegorz.p7 621 wyśw. 13-01-2021 01:39

2011.L11

W trójkącie o polu równym 1/4ab dwa boki mają długości a i b. Znajdz długość trzeciego boku


Abstrahując czy dobrze jest to policzone. Mam dwa pytania

1) mam obliczyc c, w zad mamy informacje o a i b, wiec jeśli w koncowej odpowiedzi w mianowniku mam to c, to nie może tak zostać czyli wynik musi być oparty tylko na a,b, liczbach? 

2)Czy mogę tak podnieść do kwadratu jak to zrobiłem w miejscu z komentarzem?



planimetria Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 13-01-2021 10:23

Ad 1) nie może tak być, rezultat na "c" musi być uzależniony od danych a i b

Ad 2) możesz to równanie podnieść do kwadratu, bo obie strony sa dodatnie. Ale to co napisałeś jest błędnym wnioskiem: "zatem to co pod pierwiastkiem też musi być". Ty masz zrobić założenie, że wyrażenie podpierwiastkowe jest dodatnie. 


Grzegorz.p7 13-01-2021 14:53

Czyli to powinno być zapisane jako, zał. lewa strona dodatnia. i odnieść się do pierwszej linijki, że wzór herona jest zawsze dodatni? 

Mam problem czasami z podnoszeniem do kwadratu. I boje się to robić, żeby nie dołożyć sobie rozwiązań. Bo nie do końca rozumiem kiedy muszę sprawdzić co pod pierwiastkiem jest nieujemne, tzn jesli lewa strona jest dodatnia, to chyba nie muszę sprawdzać wtedy czy prawa pod pierwiastkiem jest nieujemna


jarosinski 13-01-2021 15:32

"boje się to robić, żeby nie dołożyć sobie rozwiązań. Bo nie do końca rozumiem kiedy muszę sprawdzić co pod pierwiastkiem jest nieujemne" -> możesz podnosić do kwadratu wtedy gdy obie STRONY równania się dodatnie. Kwestia tego, że pod pierwiastkiem musi być wyrażenie nieujemne to kwestia założeń. Np poniżej dla |x| >=2 pierwiastek istnienie, ale nie ma pewności, że prawa strona jest dodatnia:



Grzegorz.p7 13-01-2021 15:57

to tak wiem, ale jak mam np 12ab, z założenia a,b > 0, = pierwiastek z 13ab - 12c, to czy moge podnosić do kwadratu, bez sprawdzenia czy to co pod pierwiastkiem jest nieujemne bo lewa strona jest dodatnia, czy musze dać założenie ze to co pod pierwiastkiem nie może byc ujemne i to rozwiązać, a dopiero potem podnieść do kwadratu, o takie przypadki mi chodzi


jarosinski 13-01-2021 21:24

To co pod pierwiastkiem musi być nieujemne bez względu na to czy podnosisz do kwadratu czy nie :) to jest założenie które zawsze musi się znaleźć i nie ma za wiele wspólnego z podnoszeniem do kwadratu