wikusiak00 665 wyśw. 15-01-2021 21:32

2a str 86



W zadaniu 2a według odpowiedzi dostajemy 3 miejsca zerowe natomiast wartości f(x) liczymy tylko od dwóch. Moje pytanie brzmi dlaczego nie liczymy wartości dla x3? 


Pochodne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 16-01-2021 00:36

Jestem jeszcze przed lekcją z rachunku różniczkowego, ale zobacz mój wykres pochodnej, w x = 1, nie liczysz pochodnej bo ekstremum max lokalne ciebie nie obchodzi, tylko minimalne bo chcesz udowodnić, że twoja funkcja f(x) przyjmuje wartości większe od zera, więc liczysz tylko ekstrema minimalne



wikusiak00 16-01-2021 11:57

Tam miało wyjść -1 a nie 1, ale mimo to już wiem o co chodziło, Dziekii!!


Grzegorz.p7 16-01-2021 13:16

Tak, na górze pisałem - 1, a na wykres wstawiłem 1, ale to nic nie zmienia bo dla - 1 jest to też ekstremum minimalne lokalne 


Grzegorz.p7 17-01-2021 03:54

teraz mam wątpliwości co do mojego komentarza gdyż: https://youtu.be/SQNzMt8mQXM, 7:35

Na przykładzie podobnego zadania mówi Pan, że bez względu czy jest to ekstremum minimalne czy maksymalne i tak musimy to policzyć, żeby określić zbiór wartości. 

Wydaje mi się, że w tym przypadku ekstremum max. l., nie musimy bo naszej tezy nie ogranicza żaden "sufit", a tylko "podłoga" czyli ekstremum min. l.

Podeśle to jutro Panu Jarosińskiemu, żeby się upewnić


jarosinski 17-01-2021 22:10

Ogólnie, żeby udowodnić tą konkretną nierówność wystarczy policzyć wartości w minimach, ponieważ interesuje nas lewy brzeg zbioru wartości funkcji. 


The brain 18-01-2021 23:15

Dlaczego w kryteriach jest napisane, że ,,najmniejsza wartość funkcji to 1/2 + √3/2 " ? Skoro to dla tego argumentu funkcja przyjmuje najmniejszą wartość. 


Grzegorz.p7 19-01-2021 00:17

no tak, wszystko się zgadza to co piszesz również


jarosinski 19-01-2021 11:41

@The brain -> tam jest niestety błąd, oczywiście argument (x) nie może być wartością (y)


Adam_Koz01 21-01-2021 18:02

A ja mam pytanie, czy muszę obliczać dokładną wartość funkcji dla tych argumentów. Nie mógłbym policzyć sobie w przybliżeniu, a w ZW napisać <f(x);+♾), ckd? 


jarosinski 22-01-2021 22:33

Jeśli wszystko dobrze uzasadnisz to możesz przybliżać :) 


ADRYAN11 23-01-2021 13:37

Jeszcze wracajac do tych ekstremów: Czy to nie jest tak, że funkcja w maksimum przyjmuje wartość największa, ale tylko w jakimś otoczeniu - zatem minimum tej samej funkcji w innym otoczeniu może być większe od tego maksimum?
Zatem nawet jeśli wartość w minimum byłaby dodatnia, to i tak należy sprawdzić wartość w maksimum, bo może się okazać, że jest ona mniejsza od obliczonej wartości w minimum (więc może być ujemna) 
Czy ten wniosek jest słuszny? 


jarosinski 23-01-2021 21:19

@

"Jeszcze wracajac do tych ekstremów: Czy to nie jest tak, że funkcja w maksimum przyjmuje wartość największa, ale tylko w jakimś otoczeniu - zatem minimum tej samej funkcji w innym otoczeniu może być większe od tego maksimum?" - PRAWDA
"Zatem nawet jeśli wartość w minimum byłaby dodatnia, to i tak należy sprawdzić wartość w maksimum, bo może się okazać, że jest ona mniejsza od obliczonej wartości w minimum (więc może być ujemna) "- NIE PRAWDA (w kontekście wyznaczania lewego krańca Zw). Skoro maksimum przyjmuje największa wartość w pewnym otoczeniu to znaczy, że już w tym otoczeniu uzyskam na 100% wartość mniejszą. Zatem jeśli chcę wyznaczyć lewy kraniec Zw to nie muszę liczyć wartości w max.