... 509 wyśw. 21-01-2021 15:09

Rozpatrywanie zbioru liczb naturalnych w podzbiorach danej liczby.

Weźmy pod uwagę polecenie:
Udowodnij że wyrażenie (...) jest podzielne przez każdą naturalną liczbę.

Zakładam, że w tym poleceniu należy rozpatrzyć zbiór liczb naturalnych w podzbiorach np liczby 3.

Zapisuję te podzbiory jako:

3k, 3k+1 i 3k+2 .


Pytanie: W takim przypadku zapisuję że k należy do liczb naturalnych z zerem? Bo nie widzę innej możliwości zapisania tych podzbiorów tak aby ,,k'' było liczbą naturalną bez zera.


podzbiory dowodzenie podzielności Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 24-01-2021 18:18

Hmm nie wiem czy do końca rozumiem to co napisałeś. Nie rozumiem początku: "Udowodnij że wyrażenie (...) jest podzielne przez każdą naturalną liczbę". Nie ma takich liczb, chyba że coś miałoby w tym poleceniu jeszcze być ;)

Co do drugiej części: nie wiem czy dobrze odp, bo nie rozumiem pierwszej części, ale jeśli to jest to o czym myślę, to możesz te liczby zapisać: 3k-2, 3k-1, 3k, keN. Ale nie ma też problemu do tego co Ty napisałeś dodać zbiór keN u {0}


... 24-01-2021 21:02

Rzeczywiście, źle skomponowałem pytanie chodzi mi o polecenie typu, udowodnij że dla każdej liczby naturalnej ,,n'' liczba np. (n+n^2)(n^2+2)  jest podzielna np. przez 6. I teraz chcąc zapisać przypadki, n=3k, n=3k+1, n=3k+2. I w takim przypadku nie ma problemu, że dodam zero do liczb naturalnych? 


jarosinski 25-01-2021 10:25

Nie ma problemu, możesz do rozpatrywanego zbioru dodać dowolną liczbę. Ona nie musi być liczbą naturalną