Koala 509 wyśw. 21-01-2021 18:42

2018C.10/187

wyznacz czas, jaki upłunał od chwili, gdy ciężarek osiągnał skrajne położenie do najbliższej chwili, gdu jego energia kinetyczna osiągneła wartość maksymalną


Sprawdziłam odpowiedź w kluczu maturlanym, jednak dalej nie wiem czemu możemu użyć równań dla ruchu jednostajnego i skąd mam widzeić ile wynosi deltav i vmax?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 22-01-2021 13:56

W pp1 wystarczy zauważyć, że ten czas to czas przejścia od maksymalnego wychylenia do położenia równowagi (bo wtedy Ek jest maksymalna), jest to zatem 1/4 okresu.

W pp 2) nie używamy równań dla ruchu jednostajnego, używamy równań dla ruchu harmonicznego, gdzie v = A*w*cos(wt + fi), natomiast chodzi nam o maksymalną wartość prędkości, która wynosi vmax = A*w (bo prędkość jest maksymalna dla cos = 1), gdzie A to amplituda czyli maksymalne wychylenie (w odpowiedziach oznaczone jako xmax).

Niestety chyba nie rozumiem zbytnio po co potrzebne jest deltav?


Koala 22-01-2021 17:42

Dziękuje za odpowiedź, chyba pomyliły mi się klucze, lecz dalej nie rozumiem skąd wiemy że czas przejścia od maks wychylenia do położenia równowagi to 1/4T?


s.gugula 23-01-2021 16:22
Czas jedno pełnego drgania to jeden okres, natomiast jedno pełne drganie to przejście od maksymalnego wychylenia w jedną stronę do maksymalnego wychylenia w drugą stronę i z powrotem. Czyli są to niejako 4 odcinki maksymalne wychylenie-położenie równowagi. Stąd jeden taki odcinek to 1/4 okresu.