Adam_Koz01 540 wyśw. 22-01-2021 08:16

Zad. 2 b)/86 zadanie domowe 17 cz.I

Udowodnij, że



Chciałem zapytać, czy rozwiązanie (i wytłumaczenie) po lewo jest poprawne oraz, czy wyjaśnienie co musimy dowieść też jest w porządku?



matematyka rozszerzona dowody Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 22-01-2021 08:45

Jeśli chodzi o lewą stronę, to brakuje mi informacji ze przekształcasz równoważnie tezę, dojście do końcowej postaci dobre, i wyjaśnienie okej ale nie wiem o co chodziło z "dla różnych liczb dodatnich"

Jeśli chodzi o komentarz z prawej strony to dobrze wyjaśnione,ale przed tym komenatarzem dodaj, że a>b>4 oraz f(a) > f(b), bo inaczej skąd mógł wziąć się twój komentarz. Oraz dodaj dopisek, jak pan na lekcji "niech: f(x)..." . Bo tak to nie do końca wiadomo skąd wziąłeś tą funkcje f(x). Oraz brakuje koncowego komenatza, że to co teraz udowodniłeś potwierdza twoją teze czyli z definicji funkcji rosnącej rosnącej wynika ze a > b, zatem f(a) > f(b), c.k.d.I na maturze policz osobno wk i ww, czyli przyrównaj pochodna do zera, a potem sprawdź czy występują ekstrema. Nie podałeś dziedziny dla f(x)


Adam_Koz01 22-01-2021 08:57

Nie no wydaje mi się, że skoro a>b>4, to (a+b)>8, a 2(a+b)>16. Tak czy inaczej dziękuję za pomoc :D

Edit: Dziedzina powinna być R\{2} (biorę pod uwagę jedynie nowe f(x)), czy (4;+nieskończoność), gdzie biorę pod uwagę założenie, że zmienne są większe od 4?


Grzegorz.p7 22-01-2021 08:59

tak tak, edytuje. 

A o co dokładnie chodzi z tym komenatrzem, dla dodatnich liczb > 4


Grzegorz.p7 22-01-2021 09:06
dziedzina jest R z wyłączeniem 2, założenie to jest to początkowe, od razu przy stowrzeniu f(x), dajesz zał zał. a > b > 4 i f(a) > f(b) to jest definicja funkcji rosnącej

Adam_Koz01 22-01-2021 09:18

Dopisałem ten komentarz, bo wiem, że a =/= b i zauważyłem, że dla różnych liczb <=4 nie jest spełnione to, że ab<2(a+b).


Grzegorz.p7 22-01-2021 09:19
tak tak, masz rację, już sobie rozpisałem na liczy to i zauważyłem ten wniosek, dokładnie tak jak mówisz, dziękuje