Grzegorz.p7 578 wyśw. 22-01-2021 09:46

4/86, Kurs maturalny rozszerzony

Na końcu w odpowiedziach jest podane że k należy od (-oo, 2> ale moja odpowiedz to przedział otwarty bo x > 2k a nie większy bądź równy, a tu takiej informacji nie ma, ale Pan Jarosiński mówił o tym na lekcji, chodziło Panu o właśnie takie przypadki? Czyli nie jest błędem co zrobiłem i mogę dać sobie wszystkie punkty?




pochodne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 22-01-2021 11:30

Nie jest błędem :)


pj20 23-01-2021 18:16

Moglibyście wytłumaczyć mi tą ostatnią część zadnia?


... 23-01-2021 18:47

Z polecenia: Szukamy parametru k dla którego funkcja będzie malejąca w danym przedziale.

1. Kiedy funkcja jest malejąca?
Funkcja jest malejąca wtedy kiedy pochodna ma znak ujemny.
2. Zatem szkicujemy pochodną tak jak na rysunku powyżej. Widzimy że pochodna jest ujemna od (2k,+nieskończoności) Zatem w tym przedziale funkcja będzie malejąca. Teraz pod ,,k'' podstawiamy taką liczbę aby zgadzała nam się z poleceniem. Logika podsuwa nam wpisanie liczby 2, ponieważ wtedy funkcja będzie malejąca w przedziale takim jak w poleceniu, natomiast Pan na lekcji tłumaczył że jeżeli funkcja jest monotoniczna w jakimś przedziale, przykładowo funkcja h(x) rośnie w przedziale od (-nieskończoności do 5> to w przedziale <-10,5> również będzie rosła. Zatem k należy od -nieskończoności do 2. Ponieważ jeżeli funkcja będzie malejąca w przedziale (-nieskończoności, do + nieskończoności to będzie również malejąca w przedziale (4,+nieskończoności)