Grzegorz.p7 4568 wyśw. 03-02-2021 22:21

13 Aksjomat III



Mógłby ktoś rozwiązać?


planimetria matematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 04-02-2021 00:36

Imo prostszy sposób niż w kryteriach, wynik ten sam :)

PS: Kąty biorą się z tego że przekątne przecinają środek tworząc 8 równych kątów 360stopni/8=45 stopni, w ten sposób wyliczamy wszystkie kąty :)


Grzegorz.p7 04-02-2021 00:40

A mógłbyś jeszcze spróbować tym z kryteriów?


... 04-02-2021 01:07

Jutro siądę do tego, teraz już siły nie mam hah.


Grzegorz.p7 04-02-2021 18:15

I jak mógłbyś spojrzeć? I w tym pierwszym sposobie mam troche problem z zrozumieniem jak ty obliczasz pole tego trojkata. 


... 04-02-2021 18:25

Pole trójkąta HCE obliczam jako pola 3 trójkątów. 
Jeżeli środek oznaczyłbym jako ,,O'' To miałbym trzy trójkąty: OHC, COE, EOH. każdy z nich jest równoramienny (ich ramie to promień okręgu R). Znam kąt pomiędzy ramionami, zatem ze wzoru na pole trójkąta Mogę obliczyć jego pole. Pole takiego trójkąta to 1/2 * sinus kąta pomiędzy ramionami * ramie jedno * ramie drugie. Kąty znam ponieważ przekątne tworzą mi ze środkiem 8 kątów każdy po 45 stopni więc trójkąt EOH będzie miał kąt pomiędzy równymi ramionami =3*45stopni=135, identycznie z trójkątem HOC, a trójkąt COE ma kąt = 2*45=90 stopni.

Co do rozwiązania sposobem z książki. Cały czas o nim pamiętam i zabiorę się za nie najszybciej jak będę mógł. Jutro mam z rana sprawdzian z kombinatoryki a zostało mi jeszcze do przerobienia koło 150 zadań, bo zasiedziałem się trochę nad arkuszami wczoraj. Dlatego obiecuje jutro zajmę się tym na 100%. 


... 06-02-2021 02:28

Przedstawiam ci sposób z kryteriów który moim zdaniem jest kilkukrotnie bardziej skomplikowany, ale wydaje mi się też że taki ,,uniwersalny''.

UWAGA: Sposób obliczenia podstawy zaznaczony w czerwonej ramce to sposób który przedstawiłem aby pokazać, że można również w ten sposób podejść do zadania. Natomiast równie dobrze ( co w sumie jest prostsze) można wykorzystać sposób z ostatniego etapu rozwiązania. Czyli dorysować dwa kwadraty obliczyć ich boki i dodać do siebie oraz dodać do nich ,,a'' . 


Grzegorz.p7 06-02-2021 13:45

Miałeś rację twój sposób dużo bardziej przejrzysty, ale zależało mi na nim bo mam dość duże problemy z większością zadań z planimetrii, dziękuje bardzo