ŚredniozaawansowanyMatematyk :D 469 wyśw. 04-02-2021 01:26

1.2/337

1. Odłączając z obwodu jeden z oporników, przez drugi popłynie prąd o większym natężeniu.

3. Po dołączeniu do obwodu równolegle jeszcze jednego opornika napięcie na nim byłoby takie samo jak na pozostałych dwóch.


1. Dlaczego jest to fałsz jeżeli korzystając z 1 Prawa Kirchoffa jeżeli I1 = I2 + I3 (poł. równoległe), to odejmując I3, to I1 = I2 czyli się zmieni.

3. Dlaczego?


Fizyka elektromagnetyzm prawda fałsz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 04-02-2021 13:55

1. Zgadza się, ale po odłączeniu jednego z oporników zmieni się wartość I1 (wzrośnie), więc wnioskowanie jedynie na podstawie zapisanych przez Ciebie wzorów jest niewystarczające (w tych dwóch sytuacjach przed i po odłączeniu I1 to dwie różne wartości). Można natomiast wywnioskować prawidłową odpowiedź z faktu, że napięcie na obu opornikach jest początkowo takie samo i równe napięciu źródła, ponieważ tym właśnie charakteryzuje się połączenie równoległe. Przez każdy opornik płynie zatem prąd o natężeniu wyliczalnym z prawa Ohma, odpowiednio I1 = U/R1, I2 = U/R2. Po odłączeniu jednego z oporników dalej mamy takie samo napięcie na źródle jak na tym oporniku, który został, więc jeśli to będzie np. R1, to będzie to I1 = U/R1 (lub dla drugiego I2 = U/R2) - a zatem natężenie prądu się nie zmienia.

3. Wynika to z tego co napisałem powyżej - napięcie na każdej z równolegle połączonych gałęzi jest jednakowe.