ZioloPan 627 wyśw. 07-02-2021 13:02

Zadania z trzema kratkami do wypełnienia

Na maturze zawsze jest jedno zadania w którym mamy wstawić 3 cyfry do 3 kratek.

Załóżmy że mamy zadanie w którym przykładowo wynik końcowy: x= -1,2345 i mamy za zadanie wpisać kolejno cyfrę jedności i 2 pierwsze cyfry po przecinku.

Chciałbym zaznaczyć że nie spotkałem się jeszcze z takim zadaniem ale myślę, że warto dopytać. (raz gdy wynik był ujemny to w zadaniu poprosili o wartość bezwzględną z wyniku, ale takiego przypadku jak powyżej nigdy nie widziałem).


I teraz czy w kratki powinniśmy wpisać [-1] [2] [3]

Czy może [1] [2] [3]

O odpowiedź bardzo proszę któregoś z nauczycieli lub osobę która swoje zdanie poprze przykładowym zadaniem.





Matematyka Cyfry Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 07-02-2021 13:28

123, widziałem dużo zadań maturalnych co w kluczu było bez minusa.


ZioloPan 07-02-2021 13:33

A ja nie widziałem i chciałbym zobaczyć na własne oczy. Po to napisałem ten post.

"O odpowiedź bardzo proszę któregoś z nauczycieli lub osobę która swoje zdanie poprze przykładowym zadaniem."



Grzegorz.p7 07-02-2021 14:23

dobrze to poszukam ci przykładu, ale sama treść zadania mówi CYFRE, z tego co ja wiem i pewnie ty to znak "-" nie jest cyfra

edit: przejrzałem większość matur od 2015 ale nie mogę znaleźć, znalazłem tylko zadanie z 2014 z operonu gdzie tez poprosili o wartość bezwzględną, ale poprosiłem Pana Jarosińskiego o komentarz.


ZioloPan 07-02-2021 15:08

Widzę że w treści zadania chodzi o CYFRĘ, i tu jest mój problem może dla Ciebie sprawa trywialna, dla mnie nie do końca, szczerze to nie wiem czy cyfra może być ujemna, stąd mój post. Po wpisaniu frazy w google "Czy cyfra może być ujemna" nie ma kompletnie nic.

Tak jak piszesz, poczekajmy na komentarz Pana Jarosińskiego.

Edit: znalazłem jeszcze zadanie z matury operon listopad 2015 


tu też wychodzi ujemna liczba -259 i też proszą o wartość bezwzględną.


Grzegorz.p7 07-02-2021 15:28

to jest to zadanie o którym mówiłem z operonu z ale pomyliłem rok nie z 2014 tylko z 2015, zakładam że dali tą informacje aby nie było niejasności, choć kojarzę zadania co wychodził minus i wpisywało się bez niego


Adam_Koz01 07-02-2021 16:27

Ogólnie myślę, że cyfra to {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9}, czyli znak przy pomocy którego zapisuje się liczby, więc patrząc na to tak, nie powinno się wpisywać, np. "-1" tylko "1".

I może warto wspomnieć, że takie zadanie nazywa się kodowane ;D


jarosinski 07-02-2021 17:20

Witam, taki przykład jeszcze nie pojawił się na maturze. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Ale jestem przekonany, że całość będzie doprecyzowana w treści zadania (czyli np. poproszą o zakodowanie wartości bezwzględnej z wyniku). Od 2015 r. nie było praktycznie ani jednej kontrowersji na maturze CKE.