julia00 1358 wyśw. 16-02-2021 09:28

ustawienie osob przy okraglym stole

Czy moglby ktos wytlumaczyc poprawne rozumowanie rozmieszczania osob przy okraglym stole?

Moze byc na przykladzie zadania 7.18 ze zbioru Kłaczkowa


matematyka ustawienia Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 16-02-2021 09:38



... 16-02-2021 10:13

W przypadku okrągłego stołu bardzo często jak nie zawsze nie rozróżniamy miejsc. Akurat w odpowiedziach przestawione są dwie odpowiedzi. @Grzegorz.p7 przedstawił jedną z nich która zgadza się z kryteriami, ale jest również druga która moim zdaniem jest dużo bardziej popularna w tego typu zadaniach. 
W kurczabie odpowiednie zadanie do tego to zadanie 4.59. I tam jest dopisek: Uwaga: Dwa rozmieszenia przy stole uznajemy za różne jeżeli w tych rozmieszczeniach co najmniej jedna osoba ma różnych sąsiadów. Zatem to zadanie również można w ten sposób rozwiązać:


Dodatkowo @Grzegorz.p7 spójrz na swoje rysunki, jeżeli nie masz punktu odniesienia w postaci chociażby innej osoby to narysowałeś 6 identycznych sytuacji, po prostu obracałeś stół, gdyby był chociaż długopis na stole można by mówić o różnym ustawieniu. Odpowiedź taka została prawdopodobnie zaakceptowana gdyż nie było specjalnej ,,wzmianki'' o tym że krzesła są nierozróżnialne.


Grzegorz.p7 16-02-2021 10:54

@... na maturze powinno być doprecyzowane o który sposób chodzi czy oba będą dopuszczalne?


... 16-02-2021 11:06

Moim zdaniem na 100% będzie to określone, ponieważ sam widzisz, że tutaj dopuszczają obie odpowiedzi, zatem nie jest to taką oczywistością, że miejsca przy stole okrągłym są nierozróżnialne, 
Natomiast ja osobiście prawie zawsze spotykam się z taką sytuacją:

->Brak jakiejkolwiek informacji oznacza że krzesła są nierozróżnialne zatem pierwsza osoba zasiada na jeden sposób a dopiero później względem tej osoby powstają różne możliwości.

-> Jest informacja że krzesła są ponumerowane i wtedy rozwiązujemy zadanie dokładnie tak jak ty.

Mimo wszystko (ja przynajmniej) rozwiązując zadania z okrągłym stołem zawsze przyjmuje nierozróżnialność krzeseł a rozróżniam je dopiero wtedy gdy w poleceniu jest informacja że są one ponumerowane, natomiast jak sam widzisz tutaj dopuszczają obie odpowiedzi co świadczy o tym że na maturze na pewno byłoby to doprecyzowane. 
Natomiast w tej kwestii wyznacznikiem nie jestem bo to jedynie moje domysły na podstawie przerobienia kilkunastu zadań z różnych zbiorów dlatego częściej spotykam się z sytuacją, że standardowo przy okrągłym stole miejsca są nierozróżnialne.