Logarytm 1331 wyśw. 16-02-2021 15:15

7.37 Praca domowa prawdopodobienstwo



Mam pytanie. Skąd mam wiedzieć że istotna jest kolejność rzutów kostkami w tym zadaniu?
 No bo jednak istotna jest suma tych oczek w tym zadaniu wiec czemu np. 2+1=/1+2 ?


Pozdrawiam :)


Matematyka kombinatoryka i prawdopodobieństwo Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 16-02-2021 19:20

Masz to wiedzieć stąd, że kostki są różnych kolorów. To że są różnych kolorów oznacza to, że ich te same wyniki interpretujemy jako różne. Dlatego wynik "2" na czerwonej kostce i "1" na zielonej interpretujemy inaczej niż "1" na czerwonej i "2" na zielonej.


Logarytm 16-02-2021 19:26
Dzięki wielkie ;p

... 16-02-2021 19:42

Co więcej, gdyby kostki były tego samego koloru również, powinniśmy rozpisać wyniki osobno. Również miałem kiedyś problem ze zrozumieniem tego i zadając pytanie, na pewnym forum uzyskałem taką odpowiedź: Gdy rzucimy dwoma identycznymi monetami mamy do czynienia ze zdarzeniami {O,O}, {O,R}, {R,R} Natomiast gdy rozpatrzymy statystyki tego doświadczenia to {O,R} pojawi się w 50% wyników a pozostałe 25% i 25%. Dlatego dla takich doświadczeń mamy (O,O), (O,R),( R,O), (R,R). Dzięki temu wszystkie zdarzenie elementarne są jednakowo prawdopodobne.


Logarytm 16-02-2021 19:52

To jak musiało by brzmieć tu polecenie aby uzyc kombinacji? Rzucamy jednocześnie dwiema kostkami...?


... 16-02-2021 21:40



Logarytm 16-02-2021 21:58

Chyba coś z komentarzem nie tak @...


... 16-02-2021 22:27

Z informacji które udało mi się znaleźć, jeżeli jednocześnie rzucamy dwoma kostkami (identycznymi) zdarzenia również rozróżniamy. Tzn. Przy jednoczesnym rzucie dwoma kostkami zdarzenia również zapisalibyśmy jako (1,1), (1,2),(1,3) ... (2,1),(3,1)...

W pewnej książce udało mi się również znaleźć takie zdanie: ,,Można sugerować, że rzut parą kostek jest równoważny dwukrotnemu rzutowi jedną kostką ( choć są to dwa różne doświadczenia losowe).




Logarytm 16-02-2021 22:32

Widziałeś może nagranie z ostatniej lekcji? Na samym jej początku Pan Łukasz mówił że słowo "jednocześnie" sugeruje kombinacje czyli bez rozróżniania na kolejność losowań. Chyba ze ja cos zle rozumiem :(


jarosinski 16-02-2021 22:49

Zwróciliście uwagę na jedną z kontrowersji kombinatoryki czyli "jednoczesny rzut kostką". Poproszony o komentarz wyjaśniam:

- słowo jednocześnie sugeruje kombinację czyli to że kolejność jest nieważna na co zwróciłem uwagę na lekcji

- rzut kośćmi (nawet jednoczesny) jest traktowany jako zdarzenie z istotną kolejnością (o czym mówiłem na nagraniu 01:43:20) choćby z tego faktu, że OMEGĘ tego zdarzenia liczymy jako 6*6, czyli jako wariację, a sukcesy trzeba liczyć tak samo jak OMEGA. Ktoś mógłby powiedzieć: "ale przecież OMEGĘ mogę sobie policzyć inaczej". No właśnie- tylko jak inaczej? Jedna kość może wyrzucić np. 3, a druga 4 i przypadek odwrotny jest przypadkiem rzeczywistym więc nie można go zignorować. Zatem nie da się OMEGI tego zdarzenia liczyć inaczej. Dodatkowo w tym przypadku kości są różnokolorowe zatem dodatkowo autor sugeruje ich różność. 


Podsumowując: rzut kości = wariacja (kolejność ważna).