ADRYAN11 563 wyśw. 17-02-2021 16:06

7.18 Kłaczkow okrągły stół



Dlaczego w tym zadaniu nie wyodrębniamy tego po których stronach obsadzamy osoby A i B?


okragły stół Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 17-02-2021 16:14

Skoro osobę A wybieramy na jeden sposób ( bo nie rozróżniamy miejsc ) to drugą osobę B możemy ustawić również na jeden sposób (tylko na przeciwko osoby A).


ADRYAN11 17-02-2021 16:38

No dobra rozumiem, ale skad wiemy, że nie rozróżniamy miejsc? Dlatego, że jest to okragły stół? 


... 17-02-2021 16:48

Poniżej szczegółowe wytłumaczenie: 

A co do twojego pytania. W odpowiedzi do tego zadania widnieją dwa rozwiązania, gdyż taki model jeżeli jest nie sprecyzowany można rozumieć dwojako. W większości zadań z którymi się spotkałem jeżeli mówimy o okrągłym stole to jedynym punktem odniesienia są sąsiedzi ( nie ma gumy przyklejonej do krzesła ani kwiatka na stole), zatem pierwsza osoba zawsze siada na jeden sposób (stół jakby znajduje się w próżni każde krzesło jest takie same). Druga osoba już może usiąść normalnie na kilka możliwości bo zajęcie miejsca na przeciwko tej osoby jest czymś innym niż zajęcie miejsca jej z prawej czy lewej strony. Zatem zasada generalnie jest taka ; jeżeli jest mowa o okrągłym stole ja zawsze przyjmuję że jedynym punktem odniesienia są ludzi wokół, natomiast zdarza się również, że jest wspomniane ,,ponumerowane krzesła'' i wtedy wszystko jest jasne, pierwsza osoba nie siada na jeden sposób ale na 6 ( jeżeli mamy 6 miejsc ponumerowanych). Generalnie zawsze powinna być o tym wzmianka w poleceniu, w tym zadaniu nie ma takiej wzmianki dlatego w odpowiedziach akceptują sposób zarówno gdy pierwsza osoba siada na 1 sposób oraz gdy pierwsza siada na 6 sposobów.
Jeszcze raz przejdę przez rozwiązanie:

a) Model stołu okrągłego bez punktu odniesienia w postaci ponumerowanych krzeseł (1 osoba siada na jeden sposób, druga osoba siada na wprost niej również na jeden sposób, pozostałe już na 4! sposobów.)

b) Model stołu okrągłego z ponumerowanymi miejscami ( pierwsza osoba siada na 6 sposobów, druga na jeden bo tylko jest jedno miejsce na wprost niej, pozostałe 4 zamieniają się miejscami na 4! sposobów.)


ADRYAN11 17-02-2021 17:21

okej, po Twoim wyjaśnieniu zadania typu okragły stół sa już dla mnie jasne :) Dzięki wielkie za poświęcony czas