Ryzyk Fizyk 527 wyśw. 17-02-2021 20:53

6.2 i 6.3



W odpowiedzi do podpunktu drugiego uzależniając zmianę energii kondensatora od energii kondensatora przed włożeniem dielektryka, zostaje podstawiona wartość napięcia 180 V, wiec sugeruje to, że jego napięcie bezpośrednio po odłączeniu od źródła napięcia i przed włożeniem dielekrtyka nie zmienia się. Dlaczego tak jest? Z czego to wynika?

Jeżeli chodzi o podpunkt trzeci, to nie wiem jak dojść do odpowiedzi na pytanie pierwsze oraz drugie


Fizyka kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-02-2021 13:57

Hmm, w odpowiedzi do pp2 nie jest powiedziane, że napięcie się nie zmienia, ale że ładunek się nie zmienia (bo tak faktycznie jest, skoro nie ma już źródła napięcia, to żaden ładunek nie może ani dopłynąć z niego do okładki, ani odpłynąć do niego z okładki).

Pp3:

2 - Natężenie pola elektrycznego jest związane wprost z napięciem wzorem: E = U/d, w związku z czym jeśli napięcie się zmieniło, to natężenie również (d to odl. między okładkami, nie zmienia się ona).

3 - Jeśli kondensator nie jest odłączony od źródła napięcia, to napięcie między jego okładkami się nie zmienia, ale zmienia się jego pojemność C (zależy ona od wypełnienia kondensatora). Wiedząc, że energia kondensatora to np. W = 1/2 * C * U^2, widzimy, że musi się ona zmienić.