Ryzyk Fizyk 487 wyśw. 17-02-2021 20:57

7



Widziałem już pytania na temat tego zadania na tym forum, wyczytałem tam, że po włożeniu bloczka zmienia się odległość między okładkami kondensatora, jednak nie było wyjaśnione dlaczego tak się dzieje. Nie do końca rozumiem z czego to wynika, prosiłbym o wyjaśnienie 


Fizyka kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-02-2021 13:59

Wprowadzenie takiego metalowego bloczka sprawia, że niejako staje się on częścią jednej z okładek (po prostu ją "poszerzamy"), w związku z czym odległość między okładkami (szerokość kondensatora) maleje.


Ryzyk Fizyk 23-02-2021 01:59

Czy jest to związane z materiałem z jakiego wkładany element jest wykonany? Czy gdybyśmy włożyli taki sam element, ale zamiast przewodnikiem, byłby on izolatorem to również stałby się częścią jednej z okładek?


s.gugula 25-02-2021 12:28

Tak, to zależy od materiału, stanie się tak tylko jeśli będzie to przewodnik. Jeśli włożymy tam izolator, to otrzymamy tak naprawdę układ, który można traktować jako dwa nowe kondensatory połączone szeregowo - jeden z powietrzem w środku, a drugi z izolatorem w środku (a ich szerokości będą odpowiednio mniejsze, tu: 2/3 i 1/3 szerokości początkowego kondensatora).