Proszę o wytłumaczenie podpunktu b)
Czy jest to mój błąd w interpretacji i słowo: kule mogą znaleźć się w dwóch powinienem odczytać jako -> Te 5 kul rozkładamy do dwóch i żadne z tych dwóch pudełek nie może zostać puste. Czy może moje wątpliwości są poprawne i to polecenie jest niedoprecyzowane?
Gdyby żadne z tych dwóch pudełek nie mogło być puste to: 6 * (2^5 - 2). Ale tak nie jest więc zadanie jest trochę niedoprecyzowane i należy się zgodzić z moim przedmówcą.
@...
Czy mógłbyś wytłumaczyć jak doszedłeś do tego, że 12 razy napełniłeś jedno pudełko i trzeba odjąć 8?
Mógłbyś wytłumaczyć skąd sie bierze to -2? Nie jestem pewny czy dobrze rozumiem,
Pierw wybieram na ile sposobów czyli wiadomo 6, potem 2^5 to ilość usadzenia kul czyli pierwszą wkładam do pierwszego lub do drugiego, drugą do pierwszego lub do drugiego itd, wiadomo i -1 to jest usuniecie przypadków ze 5 kul włożyliśmy do 1 pudełka i znów -1 ze 5 kuł do drugiego pudełka czyli razem -2?
Dokładnie tak jak mówisz :)
Jeżeli mamy dwa pudełka (pudełko A i pudełko B) i rozważamy na ile sposobów możemy te kule tam umieścić i zapisujemy te sposoby jako 2^5 to w tych sposobach również mamy sytuację w której wszystkie kule trafią do pudełka A i wszystkie trafią do pudełka B zatem odejmujemy 2.
Przeczytaj 7.52 pkt b) Tam jest to wytłumaczone. To będzie ten sam sposób.
Pary pudełek można wypisać, chociaż to tak na prawdę kombinacje i możemy je w ten sposób policzyć. W tym przypadku (4 po 2).
Moja rada jest taka:
Zrób kilka pierwszych zadań z kombinacji (np. pierwszych 10) -> Przeczytaj zadanie 7.52 -> wróć do 7.51