sofia 504 wyśw. 18-02-2021 11:22

Kłaczkow b/7.42



Moje pytanie dotyczy treści polecenia - w swoim rozwiązaniu przyjęłam, że muszę wybrać jeden z czterech kolorów (4 po 1) dla czterech z ośmiu możliwych części (8 po 4), a następnie wybrać jeden z trzech pozostałych kolorów dla pozostałych czterech części kartki i dało mi to 840 możliwości (a prawidłowa odpowiedź to 324). Wywnioskowałam, że skoro 324 = 4*3*3*3*3, to traktujemy ,,cztery ustalone części" jako jedną z góry narzuconą całość, a każda z czterech pozostałych części może być pomalowana jednym z trzech pozostałych kolorów, jednak w treści jest napisane ,,cztery pozostałe części mogły być zamalowane w dowolny sposób jednym z trzech pozostałych kolorów" co nie jest równoznaczne z tym, że KAŻDA z czterech części może być w innym kolorze, co zostało podkreślone w podpunkcie a. Czy moje rozwiązanie jest błędne w obliczu niejasnej treści zadania?


treść polecenia Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 19-02-2021 19:36

Prawda polecenie jest dosyć pogmatwane, ale należy je interpretować w ten sposób.

,,Cztery ustalone części (cztery ustalone części oznaczają, że zostały już wybrane, z góry są narzucone, nie wybieramy ich na 8 po 4 sposoby, po prostu zostały wskazane palcembyły w jednym z tych kolorów (zatem te cztery części są identycznego koloru, a ten kolor możemy wybrać na 4 sposoby ), a cztery pozostałe części mogły być zamalowane w dowolny sposób (w dowolny sposób, oznacza, że każda może być innym kolorem) jednym z trzech pozostałych kolorów (oznacza że każda część może być tylko jednym pomalowana, czyli nie można mieszać kolorów na jednej części)" 

Zatem wyliczenie tego wygląda w ten sposób: 4*3*3*3*3.