tracz 451 wyśw. 18-02-2021 12:20

Termodynamika ciepło pobrane



Czy przemiane 1-2 liczymy ze wzoru Q=ncv * delta T

gdzie n to liczba moli czyli 0,04 natomiast przemiane 2-3 obliczamy na początek prace gazu i podstawiamy do wzoru na sprawność silnika z czego wyliczamy ciepło pobrane?


fizyka 2021 matura nowa era termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-02-2021 14:22

Jeśli chodzi o 1 - 2 to tak, z tego wzoru, który napisałeś.

Jeśli chodzi o 2 - 3 to nie jestem do końca pewien czy dobrze zrozumiałem Twój tok myślenia, ale w każdym razie warto skorzystać na pewno ze wzoru na sprawność, do którego wstawimy podaną w treści sprawność oraz pracę całkowitą gazu w jednym cyklu - stąd dostajemy ciepło pobrane przez gaz w jednym cyklu. To ciepło jest równe sumie ciepeł pobranych w przemianach 1 - 2  i 2 - 3 (przemiany 3 - 1 tu nie uwzględniamy, bo tam gaz oddaje ciepło). Ciepło w przemianie 1 - 2 już obliczyliśmy wcześniej, więc stąd mamy ciepło pobrane w 2 - 3.

Nawiązując jeszcze do zaproponowanego przez Ciebie liczenia pracy - znów nie wiem czy dobrze do końca to zrozumiałem, ale w każdym razie nie jesteśmy w stanie łatwo obliczyć pracy w przemianie 2-3, w sensie korzystając z jakiegoś jednego wzoru, bo wzór Wg = p*deltaV obowiązuje dla przemiany izobarycznej, a 2-3 to przemiana izotermiczna.