zygzag mcqueen 451 wyśw. 18-02-2021 12:45

Matura próbna Nowa Era 2021



Mam pytanie czy w punkcie pierwszym należy połączyć kropki ze sobą. Zaznaczyłam same informacje z ramki i dostałam za to 0 punktów. W drugim punkcie jest polecenie „na podstawie prostej”. Czy w takim wypadku należy ją rysować czy można utworzyć osobny wykres już z zaznaczoną prostą?


wykres niepewności pomiarowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-02-2021 14:27

Jeśli chodzi o samo pierwsze polecenie, czyli po prostu "narysuj wykres" to jest on zrobiony ok, tam nawet nie wolno łączyć tych kropek ze sobą (za to zostanie zabrany punkt na maturze). Natomiast w kolejnym poleceniu jest aby wykorzystać dopasowaną prostą, więc ona gdzieś musi się pojawić. W teorii można byłoby zrobić osobny wykres, ale na nim znowu należałoby najpierw narysować punkty pomiarowe, więc byłoby to dokładanie sobie pracy. Najlepiej jest ją po prostu dorysować na stworzonym już wykresie. Robi się to po prostu trochę "na oko", czyli trzeba wziąć linijkę i przeprowadzić prostą, która w naszym uznaniu jak przechodzi jak najbliżej wszystkich punktów. Zwracam uwagę na fakt, że to nie może być łamana łącząca punkty, tylko właśnie od linijki narysowana prosta. Co więcej stworzenie osobnego wykresu z samą prostą (bez punktów pomiarowych) też nie byłoby dobre, bo ona ma reprezentować dopasowanie do punktów pomiarowych, więc musi być naniesiona na wykresie razem z nimi.

PS. Nie wiem jak wyglądała punktacja do tego zadania, ale za samo wykonanie wykresu w mojej opinii powinnaś już otrzymać jakieś punkty, bo jest ono zrobione poprawnie.