Logarytm 997 wyśw. 18-02-2021 15:38

7.100 Kłaczkow



Dlaczego nie moge tego tak zrobić? Proszę o wyjasnienie  bo nadal nie kumam kiedy co moge 



Matematyka kombinatoryka i prawdopodobieństwo Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 21-02-2021 21:49

Mogłabyś wyjaśnić swoje rozwiązanie, ponieważ przynajmniej dla mnie jest nie zrozumiałe.

Poniżej przesyłam rozwiązanie do podpunktu a).


Logarytm 22-02-2021 11:37

Pewnie ;D 
Dla mnie kombinatoryka na takim poziomie to nowość, a że nie chodzę do szkoły to ciężko ogarnąć tą czarną magię. Ale widzę @... że ty świetnie ją ogarniasz :)
Mam problem z tym rodzajem zadań właśnie, chyba za dużo kombinuje...
dzięki za pomoc :D


Grzegorz.p7 22-02-2021 14:29

Mógłbyś wyjaśnić drugą część tego zadania? rozumiem do momentu 4 po 2


... 22-02-2021 16:54



Logarytm 22-02-2021 17:18

Hmm no okej. Ale skoro masz np na ile sposobow mozna wybrac 2 osoby spośród  10 osob to uzywamy kombinacji. A osoby są rozroznialne przeciez. ??


... 22-02-2021 17:22

Tak, wtedy używasz kombinacji, ale jeżeli masz polecenie na ile sposobów możesz 10 osób rozdzielić na dwie grupy do grup A i grup B to wtedy już lecimy z wariacją.
I teraz pewnie napiszesz, że grupy są rozróżnialne a tutaj mamy identyczne zielone pudełka. Dlatego podejrzewam, że w tym zadaniu pudełka ,,zyskują rozróżnialność'' w momencie ich wyboru, bo nie widzę innego powodu dla którego rzeczywiście powinniśmy wybrać wariację ponad kombinację.


Logarytm 22-02-2021 17:43

Zrobiłam w taki sposób : i wyszło. Tylko wydaje mi się że na to wychodzi że w tym momencie wybrane przez nas pudełka są rozróżnialne.


... 22-02-2021 17:47

O widzisz, no to już wszystko jasne. 
Szczerze często spotykam się z takimi niedociągnięciami w zadaniach z kombinatoryki w poleceniach. Bo z jednej strony mamy identyczne cztery zielone pudełka nierozróżnialne, a z drugiej strony jak postawimy jedno pudełko z prawej strony a drugie pudełko z lewej strony to pudełka są już rozróżnialne hah i szczerze w powyższym zadaniu wchodzi w grę moim zdaniem już własna interpretacja ponieważ dla mnie osobiście polecenie w żaden sposób nie sugeruje nam czy po wybraniu dwóch pudełek stają się one rozróżnialne czy nie. No cóż miejmy nadzieję, że na maturze wszystko będzie jasne.


Logarytm 22-02-2021 17:57

No ja to odebrałam tak że po wybraniu te dwa pudełka są nadal nierozróżnialne tzn. jeżeli włożę do pudełka jednego 5 kul a do drugiego 1 to to jest to samo jakbym wsadziła na odwrót. Dlatego nie do końca rozumiem dlaczego te pudełka rozróżniamy po wybraniu. No bo jakby polecenie sugeruje rozróżnialność pudełek pod względem kolorystycznym (czerwone i zielone), więc wszystkie zielone są takie same tak jak wszystkie czerwone.
Jeszcze dopytam Pana Łukasza, żeby się wypowiedział dla pewności i jak to jest z tą interpretacją


xxx 24-02-2021 11:58

@Logarytm skad się biorą czerwone 2? Chodzi o to że mogę zamienić pudełka miejscami?


... 24-02-2021 12:30

Tak, chodzi o to że po wybraniu dwóch zielonych pudełek je już rozróżniamy ( rozróżniamy je tak jakby były ponumerowane) zatem jeżeli rozważamy sytuację że w jednym jest 5 kul a w drugim jedna kula to mnożymy razy 2 ponieważ może być również na odwrót :)