ola 466 wyśw. 19-02-2021 18:01

Zadanie domowe nr.10 2II



Mam pytanie jak uzupełnia się tego typu tabelki? Wiem, że aby ciepło było pobrane jego wartość musi być większa od 0 lecz jak na podstawie wykresu odpowiedzieć czy tutaj jest większa od zera, mniejsza czy równa 0? Myślałam, że można to obliczyć ale nie ma żadnego wzoru na ciepło, a przynajmniej nie kojarzę prawda? Pracę gazu można obliczyć ze wzoru Wg=pdeltaV. A następnie gdy już będę wiedziała jakie jest ciepło to zmiana energii jest sumą ciepła i pracy. Więc moje główne pytanie dotyczy ciepła :)


fizyka termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-02-2021 00:05

Ciepło jak najbardziej można obliczyć dla przemian izobarycznej i izochorycznej. Dla izobarycznej: Q = n*cp*deltaT (a zatem wzrost temperatury oznacza pobranie ciepła), a dla przemiany izochorycznej: Q = n*cv*deltaT (analogicznie jak poprzednio wzrost temperatury to pobranie ciepła). Jeśli chodzi o przemiany izotermiczne, to najlepiej skorzystać z I zasady termodynamiki, ponieważ w przemianie izotermicznej temperatura się nie zmienia, więc deltaU = 0. W związku z tym wystarczy wówczas sprawdzić co się dzieje z objętością gazu: jeśli rośnie, to oznacza to, że praca gazu była dodatnia (a praca sił zewnętrznych ujemna), więc ciepło zostało pobrane (tak aby I zasada termodynamiki była spełniona, czyli tu: 0 = W + Q). Analogicznie jeśli objętość gazu zmalała, to ciepło zostało oddane.