Adamz 507 wyśw. 22-02-2021 13:55

7,85



W b) wychodzi mi 2 razy za dużo a w c) chciałem isc na skróty trochę ale nie wiem w czym robię błąd do końca. mógłby ktoś wyjaśnić?


Praca domowa Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 22-02-2021 17:59

W przykładzie b) kolejność wyboru dwóch kolorów nie ma znaczenia, zatem nie możesz napisać że pierwszy kolor wybierasz na 4 sposoby a drugi na 3 sposoby bo oznaczałoby to że 2 karty pik i 2 karty trefl to inne zdarzenie niż wyciągnięcie 2 kart trefl i dwóch kart pik a tak nie jest. Zatem powinno być (4 po 2) *(13 po 2) * (13 po 2).

W przykładzie c) nie możesz tak zrobić ponieważ naliczasz sobie kilkukrotnie przypadki. Przykładowo jeżeli dwa trefle ( dwójkę i czwórkę) a następnie z 50 kart wylosujesz dwa piki to uzyskasz jedno zdarzenie natomiast jeżeli później wylosujesz dwa piki z wybranego koloru i z 50 kart wylosujesz dwa trefle to obliczysz znowu to samo zdarzenie, zatem nie możesz tak zrobić. Generalnie odjęcie tych możliwości jest do zrobienia, ale dużo z tym pracy.

Dużo prościej zastosować zdarzenie przeciwne o którym wspominał Pan na lekcji. Mamy słowo co najmniej.
Zatem co za problem od wszystkich przypadków (52 po 4) odjąć przypadki gdy mamy cztery karty różnego koloru (13 po 1)*(13 po 1)*(13 po 1)*(13 po 1). Wynik dostaniesz w 15 sekund :)