Mo787 579 wyśw. 22-02-2021 21:23

Zad 3.1 zadanie domowe nr 21



Czy te rozumowanie jest poprawne dla (V2B.... V4B). 



kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-02-2021 00:51

Tak jest :)


Ognius 23-02-2021 09:17

Czy tutaj na pewno V4b>Vorb? Przecież gdyby tak było to ciało najpierw powinno się oddalać, a nie przybliżać. Czy może ja coś mylę?


s.gugula 25-02-2021 12:31

I faktycznie się oddala, choć rzeczywiście rysunek może nie oddaje tego zbyt dobrze. Ale wiemy z informacji w treści zadania, że Ziemia jest w ognisku elipsy, a zatem punkt B jest punktem znajdującym się najbliżej Ziemi na tej elipsie. A więc znajdujący się tam obiekt poruszający się po tejże elipsie zaczyna się oddalać od Ziemi.

Tak jak wspomniałem rysunek jest nieco mylący, gdyż w przypadku tak wydłużonej elipsy jej ognisko znajdowałoby się nieco bliżej punktu B - wówczas na samym rysunku byłoby to widoczne, że jest on najbliższy Ziemi. Ale poprawne wnioskowanie można jak najbardziej wydedukować z samej treści.


Ryzyk Fizyk 24-03-2021 03:07

Nie bardzo rozumiem jak z tego, że Ziemia jest w jednym z ognisk elipsy wynika fakt, że V4B>V2B. Mógłby ktoś mi wytłumaczyć?


s.gugula 24-03-2021 20:04

Wynika to z tego, że v2B to prędkość równa prędkości orbitalnej w ruchu po okręgu o tym mniejszym promieniu. Natomiast v4b jest prędkością większą od prędkości orbitalnej w ruchu po takim okręgu, bo ciało porusza się wtedy po elipsie i zaczyna oddalać od Ziemi (choć na rysunku może nie widać tego zbyt dobrze - można spojrzeć na mój poprzedni komentarz). Wobec tego v4b > v2b.