Grzegorz.p7 640 wyśw. 24-02-2021 11:57

wariacja czy kombinacja

gdy mamy zadanie typu:

-ze zbioru {1,2,3..9} losujemy bez zwracania 3 liczby. Używamy wariacji bez powtórzeń?

- z urny zawierającej 10 ponumerowanych kul, losujemy 3 kule, wyciągamy 1 liczbę i zapisujemy jej liczbę i z powrotem wrzucamy. Używamy wariacji z powtórzeniami?

z urny zawierającej 10 ponumerowanych kul, losujemy jednocześnie 3 kule. Używamy kombinacji?

z urny zawierającej 10 ponumerowanych kul, losujemy 3 kule. tu używamy kombinacji? bo to jakby jednocześnie? czy jednak wariacja bez powtórzeń?

-rzucamy cztery razy sześcienna kostką. Używamy wariacji z powtórzeniami

-rzucamy jednocześnie pięcioma sześciennymi kostkami. Używamy wariacji z powtórzeniami(mimo słowa jednocześnie?)



Prosiłbym o odpowiedz jak to powinno być


matematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 24-02-2021 12:33

1. Wariacja bez powtórzeń. (Pierwszą losujemy na 9 sposobów, drugą na 8 trzecią na 7).
2. Wariacja z powtórzeniami.
3. Kombinacja.
4. Moim zdaniem wariacja bez powtórzeń.
5. Wariacja z powtórzeniami.
6. Wariacja z powtórzeniami.


xxx 24-02-2021 17:44

A moglbys wytłumaczyć czemu w 4 nie bedzie kombinacji?


... 24-02-2021 17:55

Według mnie dlatego ponieważ zakładam że biorę je po kolei czyli jedną mogę wylosować na 10 sposobów drugą na 9 itd. 


Grzegorz.p7 24-02-2021 18:15

na maturze raczej takiego przykładu nie powinno być? I było dopisane, losujemy kolejno bez zwracania, losujemy i zapisujemy liczbę na niej i oddajemy ja do puli lub losujemy jednocześnie? Dodam ze na lekcji dziś gdy zapytałem o taki przykład to tez mi powiedziała ze wariacja


... 24-02-2021 18:47

Ciężko mi ocenić czy powinien być czy nie powinien być, na maturze chcą uniknąć jakichkolwiek kontrowersji, nie mają raczej zamiaru wprowadzić kogoś w błąd swoim poleceniem, jeżeli jest napisane, że losujemy trzy kule to powinno być dopowiedziane czy jednocześnie czy po kolei, więc moim zdaniem będzie to dopowiedziane, przynajmniej zawsze było do tej pory :)


Grzegorz.p7 24-02-2021 21:44

jednak wydaje mi się, że w 4 powinna być kombinacja, przesłuchując teraz drugi filmik z lekcji, Pan mówi o tym przy zadaniu z prawdopodobieństwa całkowitego na przykładzie zad 2015.11. "Losujemy dwie kule z urny drugiej", nie ma słowa jednocześnie ale jest, że losujemy dwie kule z urny więc musi być to jednocześnie


jarosinski 24-02-2021 21:50
Według mnie pytanie 4 przedstawia zdarzenie któremu bliżej do kombinacji choć należy przyznać, że sama treść jest niedoprecyzowana. Nie wynika z niej jednoznacznie czy po zamianie elementów dostajemy inny przypadek. Na maturze na pewno będzie doprecyzowane i nie będzie żadnych wątpliwości.